Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Havuç Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Maydanozgiller familyasına ait bir bitki olan havucun ana vatanı Anadolu'dur. Havuç kış aylarında tüketilen en önemli sebzelerdendir. Yaygın olarak turuncu renge sahip olsa da Hindistan'da üretilen havuçlar kırmızıdır.

 

 

Zeytinyağlı ve etli yemeklerde, turşu, salata, çorba ve pilav yapımında sıkça kullanılan havuç kek yapımı için de tercih edilir. Keklerde kullanılan havucun taze olması gerekir. Taze havuç rendelenerek keke katılır. Sıra olarak ise ana malzemelerden sonra undan önce konması gerekir. Kek yapımında kullanılan malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Bu sebeple eğer havuç buzdolabında ise kek yapmaya başlamadan en az 30 dakika önce dışarı çıkarılmalıdır. Havuçlu kek yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta ise havuçların kek harcına katılmadan önce olabildiğince kuru olmasıdır. Çünkü ıslak olan havuç kekin dibine çökerek kabarmayı önler. Bunun için yıkandıktan sonra rendelenen havuçlar havlu peçete yayılmış bir kaba alınarak üzerine havlu kağıt kapatılır.

 

 

Havuç keke tek başına katılabileceği gibi başka meyvelerle birlikte de kullanılır. Elma havuç ile en çok yakışan meyvelerin başında gelir. Havuçlu kek yaparken kek harcına kuruyemiş eklendiğinde oldukça lezzetli bir tat meydana gelir. Havuç ile en çok yakışacak kuruyemiş ise ceviz, badem ve fındıktır. Tarçın havuçlu kek yaparken oldukça lezzetli bir alternatif oluşturur. Bunun için en yaygın kullanım şekli havuç, ceviz ve tarçındır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...