Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Portakal Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Kış mevsiminin C vitamini deposu olan portakal kek tariflerinde en çok yer alan meyvelerden birisidir. Hem rengi, hem kokusu hem de hafif ekşi tadıyla keklere lezzet katan portakal farklı şekillerde kullanılır.

 

 

Portakalın kabuğu ve suyu, içerisindeki lifli, yumuşak ve sulu meyvesine oranla kek tariflerinden daha çok tercih edilir.

 

 

Portakal kabukları: Koku ve aroma vermesi için kek hamurunun içerisine rendelenir. Portakal bazı kek tariflerinden havuç ile birlikte de çok hoş bir uyum yakalar. Bu iki turuncu meyve, keke de hoş bir renk katar. Bu tip hafif kekler genellikle çikolatalı sosla servis edilir.

 

 

Portakal suyu: Özellikle vanilyalı, sade ve hafif keklerin üzerine yapılan yoğun genellikle jöleden biraz daha akıcı bir kıvamda hazırlanan meyveli soslarda sıvı malzeme yerine kullanılır. Böylelikle hem güzel turuncu renkli hem de ferah bir sos hazırlanmış olur.

 

 

Portakal jölesi: Hem çikolatalı hem de vanilyalı keklerin lezzetini arttırıp dengeler. Özellikle çikolatalı kekle tezat bir lezzete sahip ferah portakal jölesiyle keklerin üst tabakası tamamen kaplanabilir.

 

 

İki katlı, dolgulu, bol kremalı keklerde portakalın hem suyu hem meyvesi hem de kabuğu kullanılır. Bu tip keklerin hamurunda portakal kabuğu rendesi, pastacı kremasında portakal suyu, kremanın üzerine ise portakal dilimleri koyulur.

 

 

Portakal içerisindeki asit nedeniyle pişirilmesi tercih edilmediğinden keklerde ve diğer hamur işlerinde çiğ olarak yer alır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...