Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kivi Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Bol miktarda C vitamini içeren kivi tropik bir meyvedir. Bu meyve kekleri tatlandırmak için de farklı şekillerde kullanılabilir.

 

 

Taze kivi: Taze kivi yoğun kek hamurları içerisinde kullanılır. Çok akışkan kek hamurları kiviyi kaldırmaz. Kivi bu tür akışkan hamurların pişmesini engelleyebilir. Bu nedenle daha yoğun kıvamlı kek hamurları içerisinde iri parçacıklar halinde kullanılır. Taze kivi oldukça sulu bir meyve olduğu için çok küçük parçalara ayrılmamalıdır. Küçük parçalar; kekin sulanmasına sebep olur ve kabarmasını engelleyebilir. Kek kalıbının alt kısmına elma dilimi şeklinde kesilip dizilerek ters çevirilen keklerin tavan süsü olarak da kullanılabilir.

 

 

Kurutulmuş kivi: Meyveli keklerin içerisine kuru meyve tanecikleri eklenir ve bu meyvelerin arasında yoğun aroması nedeni ile de kurutulmuş kivi bulunur. Evde bulunan kurutulmuş ve tek başına yenemeyecek kadar sert olan kivileri küçük parçalara bölüp sıcak suda yarım saat kadar bekletip kek harcın karıştırarak güzel bir lezzet ortaya çıkarmak mümkündür.

 

 

Kivi marmelatı: Sade ve az şekerli keklerin yanında sos olarak çeşitli meyve marmelatları ikram edilir. Bunlardan biri de kivi marmelatıdır. Özellikle mayhoş bir tat almak isteyenler için kekin kivi marmelatı ile servis edilmesi önerilir. Sunumu; kek yanında sos tabağında olacak şekilde ya da direkt kekin üzerine eklenmiş olaraktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...