Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Çay Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Kek ara öğünlerde ve çayın yanında bolca tüketilen bir tatlı türüdür. Yapılması zor olmayan kekin birçok çeşidi ve değişik şekilde yapılış tarifleri vardır. Çaylı kek de bunlardan birisidir.

 

 

Kek yapımında süt ve yoğurt gibi sıvı malzemeler, kekin hamuruna yumuşaklık ve esneklik vermesini sağlar. Çay da bu sıvı malzemelere alternatif olarak bir bardak demlenmiş şekilde kullanılır. Kek tariflerde kullanılması için çayın önceden demlenip oda sıcaklığına gelmiş olması gerekir. Keke tatlı bir aroma vermesi açısından tercihen siyah çay demlenebilir. Demlenmiş çay, keke şeker ve yumurtanın karıştırılmasından sonra diğer sıvı malzemelerle beraber eklenir. Her kekte olduğu gibi demlenmiş çayla yapılan keklerin de iyi kabarması için ununun elenmiş olması ve pişerken ilk 20 dakika fırının kapağının açılmaması gerekir.

 

 

Çaylı kek sade bir şekilde yapılabileceği gibi, kakao, ceviz, fındık, fıstık, limon ve kurutulmuş meyve parçaları gibi malzemelerin ilavesi ile farklı lezzette kekler elde edilebilir.

 

 

Islak kek yapımında kekin sosunda da demlenmiş çay kullanılabilir. Bunun için bir bardak demlemiş çay, süt, şeker ve kakao ile beraber krema kıvamına gelene kadar mikser ile çırpılır. Bu karışımdan bir bardak pişen kekin üzerinde sos olarak kullanılması için ayrılır, gerisi kek yapımı için kullanılır. Islak kekte demlenmiş çay ile yapılan sos, keke ayrı bir aroma ve tat verir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...