Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ceviz Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Sağlık için oldukça faydalı olan ceviz, keklerde sıkça kullanılan bir malzemedir. Değişik malzemelerle birlikte kullanımı ile farklı lezzetli kekler elde edilmesi mümkündür.

 

 

Keklerde cevizi kullanılmadan önce ceviz içinin ufalanması gerekir. Bunun için robot kullanabileceği gibi cevizi bir naylon torbanın içine koyup tokmakla istenilen ölçüde ufalanabilir. Ceviz parçalarının çok büyük kalmamasına dikkat edilmelidir. Ufalanmış cevizler, hazırlanmış kek hamuruna en son ilave edilir. Kekin güzel kabarması için kaşık yardımı ile karıştırılır.

 

 

Keklerin içinde ceviz ezmesi de kullanılır. Ceviz ezmesi, ezilmiş ceviz içlerinin, pudra şekeri ve bir miktar suyun robottan geçirilmesi ile elde edilir. Bu tür ezmeli ceviz de kek hamuruna en son eklenir.

 

 

Cevizi keklerde tek başına bir malzeme olarak kullanarak cevizli kek yapabileceği gibi farklı malzemelerle beraber kullanıp değişik lezzetli kekler elde edilebilir. Havuçlu, elmalı, üzümlü, kakaolu, limonlu keklerin içine ceviz katarak farklı lezzetler elde edilebilir.

 

 

Damla çikolatanın da ceviz ile beraber kullanımı kekin lezzetini artırır. Ayrıca cevizin malzeme olarak kullanıldığı keklerde tarçın baharatı keklere ayrı bir tat ve koku verir.

 

 

Ufalanmış ceviz içleri ıslak keklerin üzerinde, iri ceviz parçaları da kup keklerin üstü için tercih edilebilecek süsleme malzeme arasındadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...