Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kayısı Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Yaz meyvelerinin en lezzetli ve hoş kokulularından olan kayısıyı keke ekleyerek farklı ve hoş bir tat yakalanması mümkündür. Kayısının kek yapımında kullanılması için başvurulabilecek başlıca iki yöntem bulunur. Bunlar kayısının mevsiminde taze olarak veya kurutulmuş şekilde kekte kullanılmasıdır. Kayısıyı kek içinde kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ve gözden kaçırılmaması gereken bazıpüf noktaları vardır.

 

 

Taze olarak: Kayısının mevsiminde taze olarak tüketilmesi, meyvenin lezzetine tam olarak ulaşılması açısından oldukça önemlidir. İyice yıkanan ve ortadan yararak çekirdekleri ayıklanan taze kayısılar, isteğe göre doğrandıktan sonra kek hamuruna karıştırabilir veya keki kalıba döktükten sonra üzerine dizilebilir. Kekin üstüne dizilen taze kayısılar fırında kızaracak ve kekin görüntüsünü de güzelleştirecektir.

 

 

Kuru olarak: Kuru kayısılar, yıkandıktan sonra bir tahta üzerinde istenen ebatlarda kesilerek kek hamuruna karıştırılabilir. Kokusu ve lezzeti keke işleyecek, kekten alınabilecek lezzeti kat kat artıracaktır. Kuru kayısı, bütün veya dilimlenmiş olarak kalıba dökülmüş kek hamurunun üzerine de koyulabilir. Kek karışımını kalıba döktükten sonra üzerine kayısıların dizilmesi, lezzet ve görünüm bakımından güzel bir iş çıkarma açısından oldukça etkili olacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...