Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Üzüm Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Sevilen ve çok tüketilen meyvelerden olan üzüm kek yapımında hem taze olarak hem de kurutulmuş olarak kullanılır. Güzel tadı ve renkli görünümüyle hazırlanan kek çeşitlerine ayrı bir lezzet ve görsellik katar.

 

 

Kek karışımı içerisinde kullanılacaksa çekirdeksiz kuru üzüm kullanılır. Üzümlerin pişen kekte dibe çökmemesi için tüm karışım hazırlandıktan sonra içine eklenmesi ve bir kaşık yardımıyla eşit olarak dağlıımı sağlanmalıdır. Üzüm kekin sadece üzerine konulacaksa kek karışımı kalıba yerleştirildikten sonra üzerine düzgün olarak serpilir.

 

 

Kekin arası veya üzeri kremalı olarak hazırlanacaksa taze üzüm kullanılabilir. Bu şekilde hazırlanan keklerde kremanın üzerine dik olarak belli bir düzen içinde taze üzümler yerleştirilir.

 

 

Kremalı hazırlanan keklerde taze üzüm süsleme amacıyla da kullanılır. Tek başına kullanıldığı gibi diğer meyvelerle birlikte de kullanılır. Sunum olarak güzel görünmesi için kekin üzerine dizilen üzümlerin aynı büyüklükte ve eşit aralıklarla yerleştirilmesi gerekir. Bu şekilde kremalı olarak hazırlanan üzümlü kekte karışık meyve kullanılacaksa özellikle şeftali, kivi ve çilekle birlikte güzel bir uyum sağlayabilir.

 

 

Taze üzüm belli işlemlerden geçirilerek kek üzerine sürülecek sos yapımında da kullanılır. Bunun için öncelikle bir meyve sıkıcı yardımıyla üzümlerin suları çıkartılır. Hazırlanan su bir miktar nişasta ile pişirilerek koyu kıvama getirildikten sonra kekin üzerine dökülerek kullanılır. Burada kırmızı veya yeşil olmak üzere her türlü taze üzüm kullanılabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...