Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Yaban Mersini Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Fundagiller familyasına ait bir bitki olan yaban mersini halk arasında ayı üzümü olarak da bilinir. Ilıman iklimde yetişme imkanı bulur.

 

 

Yaban mersininin 100 gramında 57 kalori vardır. Et yemekleri başta olmak üzere pek çok yemekte kullanılan yaban mersini kekler için de lezzetli bir alternatif oluşturur.

 

 

Yaban mersini tatlı ve ekşi tadı bir arada sunan bir lezzettir. Meyve kuru ya da taze halde bulunur. Kek yaparken direkt ya da pişmiş olarak eklenebilir. Bir diğer alternatif ise yaban mersininin reçel ve marmelat olarak da kekin harcına eklenmesidir. Kek yapımında yaban mersini ana malzemeler çırpıldıktan sonra katılır. Yaban mersini cheesecake yapımında en çok tercih edilen meyvelerdendir.

 

 

Kek yaparken yaban mersini tek başına kullanılabileceği gibi isteğe bağlı olarak farklı meyvelerle de beraber kullanılabilir. Özellikle portakalla kullanıldığında keke lezzetli bir aroma katar. Yaban mersini keklerde kuru yemişler ve çikolata parçaları ile birlikte de kullanılılabilir. Çikolatalı keklerin içine katıldığında oldukça lezzetli bir hal alan yaban mersini zencefil ile de yakışan bir meyvedir.

 

 

Yaban mersini kek harcının yanı sıra sos yapımında da tercih edilen meyvelerden bir tanesidir. Vanilya, un ve sütle bir araya geldiğinde kek için oldukça lezzetli bir ara katman oluşturur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...