Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Armut Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Birçok çeşidiyle yılın hemen hemen her mevsiminde bulunabilen armut şerbetli tatlılar ve marmelatların kek karışımlarında, meyveli keklerde, kek soslarında ve kremalarda değerlendirilebilir.

 

 

Diri yapısı ile forumunu kaybetmeden fırınlanmaya uygun bir meyvedir. Ayva ve elma gibi sert meyvelerin kullanıldığı hemen hemen tüm tariflerde alternatif olarak kullanılabilir.

 

 

Kek karışımlarında: Armut taze ya da pişmiş olarak kek karışımlarına doğrudan eklenerek kullanılabilir. Özellikle muffin tarifleri ile oldukça uyumlu bir lezzete sahiptir. Armudu keklerde kullanmak için taze armut püresi yerine armut reçeli ya da armut marmeladı da kulanılabilir. Taze armut kullanıldığında küçük küpler halinde doğradıktan sonra birkaç kaşık şeker ile tavada hafifçe kızartıp, kek karışımına eklenebilir. Taze armut kullanılan tariflerde sıvı miktarı, marmelat kullanılan tariflerde ise şeker miktarının azaltılması gerekir.

 

 

Kremalarda: Kek kremaları ve soslarında püre haline getirilmiş armut ince delikli bir elekten geçirdikten sonra ilave edilir. Armut aromasını yitirmemesi için çok fazla pişirilmemeli ve karışıma son aşamada ilave edilmelidir. Şeker, su ve nişasta ile hazırlanan sos, tülbentten geçirilmiş armut suyu eklenerek prartik bir şekilde armut sosu haline getilebilir. Armut sosu meyveli ıslak kek yapımında ya da servis esnasında kekin üzerine dökerek değerlendilebilir.

 

 

Süslemelerde: Armudu dilimledikten sonra tereyağı ve esmer şeker ile kızartarak kek süslemelerinde kullanabilir. Kek kalıbının tabanına yerleştirilerek farklı bir sunum yapılabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...