Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Antep Fıstığı Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Pasta ve keklerde en sık kullanılan kuruyemişlerden biri olan Antep fıstığı hem rengi hem de kendine has lezzeti ile tariflere farklı bir aroma kazandırır. Genellikle şerbetli tatlılarda yaygın olarak kullanılan Antep fıstığı çikolata ve karamel gibi lezzetlerle de oldukça uyumludur.

 

 

Antep fıstığı kek karışımlarında, kremalarda, krokanlarda ve süslemelerde kullanılarak tariflere lezzet katılabilir.

 

 

Kek süslemelerinde: Antep fıstığı bütün ya da toz halinde dekoratif amaçlı kullanılabilir. Kabuğu soyulmuş fıstıklar birkaç kaşık şeker ile tavada hafifçe kavrulup kullanılabileceği gibi toz haline getirildikten sonra pasta ve keklerin üzerine de serpiştirilebilir.

 

 

Kremalarda: Yüksek miktarda yağ içeren Antep fıstığı çekildikten sonra kremsi bir kıvam kazanır. Kek için kullanılabilecek kremalara hem lezzet hem de renk vermek için kabuğu soyulmuş tuzsuz Antep fıstığı robottan geçirildikten sonra kremaya ilave edilebilir.

 

 

Kek karışımlarında: Yoğun bir fıstık lezzeti için toz, daha hafif bir kek için Antep fıstığı bütün olarak kullanılabilir. Karışımın kıvamını bozmaması için fıstıklar son aşamada ilave edilmelidir.

 

 

Krokan ve şekerleme yapımında: Birkaç kaşık toz şeker tavaya alınıp kısık ateşte karıştırmadan erimeye bırakılır. İçine kabuğu soyulmuş tuzsuz Antep fıstıkları ilave edilir. Düz bir zemine karışımı yayıp soğumaya bırakılır. Hazırlanan krokan kekte kullanılabileceği gibi istenilen şekilde keserek süslemelerde de tercih edilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...