Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ananas Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Tropikal iklim meyvelerinden biri olan ananas yüksek miktarda C vitamini içeren, düşük kalorili bir meyvedir. Taze olarak tüketilmesinin yanı sıra konserve olarak da kullanılır. Aromatik yapısı ile pastacılıkta en çok kullanılan meyvelerden biridir.

 

 

Lif oranı yüksek bir meyve olan ananas kek ve pastalarda genellikle püre ya da meyve suyu olarak yer alır. Tart ve petifürlerde ise dilimlenerek kullanılır. Asidik ve keskin tadı ile turunçgillerin kullanıldığı hemen hemen tüm tariflerde alternatif olarak yer alabilir. Muz, mango, limon ve portakal gibi meyvelerle harmanlanarak ya da tek başına kullanılabilir.

 

 

Keklerde: Keklere ananas lezzeti kazandırması için kek karışımlarına taze ananas püresi, ananas konservesi ya da ananas suyu ilave edilebilir. Kek karışımlarında püre olarak kullanılması, homojen bir doku kazandırır. Dilimlenerek kullanıldığında kek karışımına direkt ilave edilmesi önerilmez. Su oranı yüksek bir meyve olduğundan, pişme esnasında suyunu salarak kek dokusunun bozulmasına yol açabilir. Ananas dilimleri kek kalıbının altına ya da üstüne yerleştirilerek estetik bir sunum sağlanabilir.

 

 

Tartlarda ve petifürlerde: Genellikle dilimlenerek kullanılır. Tartlarda pişirilerek, petifürlerde ise taze kullanımı yaygındır. Rengini koruması ve iştah açıcı görünmesi için üzerine jöle eklenerek servis edilir.

 

 

Kremalarda ve soslarda: Ananas suyu kek tabanını ıslatması için lezzetli bir alternatiftir. Meyveli ya da ananaslı kekleri, pudra şekeri ile tatlandırılmış ananas suyu ile ıslatılabilir. Kremalara ananas tadı vermesi için ananas suyu veya ananas püresi eklenebilir. Ananas suyu, şeker ve nişasta ile hazırlanan pelte kek sosu ya da pasta kreması olarak kullanılabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...