Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ayva Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Gülgiller familyasına ait olan ayva bir sonbahar meyvesidir. C vitamini en yüksek meyvelerden biridir. Ayrıca içerisinde bol miktarda besin lifleri, kalsiyum, demir, fosfor ve A vitamini bulunur. Günde bir adet ayva tüketimi, ihtiyaç duyulan C vitamininin ¼’ünü karşılar. Ayva güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar sayesinde vücut toksinlere karşı korunur. İçerisindeki besin lifleri sayesinde de kabızlık ve ishal oluşumu önlenir. Sindirim sıkıntısı yaşayan kişilerin ayva tüketmesi önerilir. Kolesterol problemi olan kişilerin de ayva tüketmesi gerekir. Ayva tansiyon ve kolesterolü dengeler.

 

 

Ayva meyve olarak tek başına tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Fakat bunun dışında hamur işlerinde ya da sütlü tatlılarda da kullanılabilir. Ayvanın suyu da çok faydalıdır. Posası ile birlikte tüketilebilir. Tatlı olarak ayvanın keklerde kullanımı şu şekildedir:

 

 

Meyve olarak kullanımı: Kek hamuru içerisine kısa bir ısı işleminden sonra ilave edilebilir. Küçük küçük doğranan ayva parçaları bir miktar toz şeker ile kavrulur. Soğutulduktan sonra hamurun içerisine eklenir. İsteğe göre ısı işlemsiz, direkt olarak da ilave edilebilir.

 

 

Reçel ya da marmelatının kullanımı: Kek içerisinde ayvanın kendisinin kullanımı dışında başka bir yöntem, reçelinin kullanımıdır. Ayva reçeli hem hafif hem de tatlı ihtiyacını karşılayabilen bir tatlı türüdür. Hazırlanacak kek hamurun içerisine sulandırılarak konur. Hamura ekstra şeker ilave etmeye gerek yoktur. İçerisinde kullanmak istemeyen kişiler kek piştikten sonra tercih edilebilir. Biraz pudra şekeri ya da tarçınla harmanlanıp üzerine sürülebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...