Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Nasıl Basketbol Antrenörü Olunur?

Recommended Posts

Elle idare edilen popüler takım oyunlarından basketbol sporunda antrenörlük yapabilmek için basketbol oyuncusu olma şartı yoktur. Belirlenen kriterlere uyan ve sertifika alabilecek düzeydeki herkes antrenör olabilir.

 

 

Antrenörlük görevinde bulunmak isteyen kişiler, Türkiye Basketbol Federasyonu Geliştirme Merkezi tarafından açılan Antrenör Lisans Kursları'na kayıt olurlar. TBF'nin istediği belgeleri dolduran adaylar, kategorilere ayrılmış olan lisansların birisine başvurabilir. Antrenörlük 5 kademeye ayrılmıştır.

 

 

1.Kademe E Antrenör Kursu: Teknik Yeterlilik Sınavı'nda yeterli olmak gereklidir.

2.Kademe D Antrenör Kursu: 1.Kademe E antrenör belgesine sahip olmak gerekir. Minimum 2 yıl bir antrenör yanında çalışmak ise bir diğer koşuldur. 1 uluslararası ve 1 ulusal antrenör gelişim seminerine katılmalıdır. 1.Kademe antrenör staj eğitimi programı tamamlanması gerekir.

3.Kademe C Antrenör Kursu: 2.Kademe D antrenör belgesine sahip olmak ön koşuldur. Minimum 3 yıl antrenör olarak çalışılmalıdır. 1 uluslararası ve 2 ulusal antrenör gelişim seminerinde bulunmak gerekir. 2.Kademe antrenör staj eğitimi programı tamamlanmalıdır.

4.Kademe B Antrenör Kursu: 3.Kademe C antrenör belgesine sahip olunmalıdır. Minimum 3 yıl antrenör olarak çalışılması gerekir. 1 uluslararası ve 2 ulusal antrenör gelişim seminerinde bulunulmalıdır. 3.Kademe antrenör staj eğitimi programı tamamlanmalıdır.

5.Kademe A Antrenör Kursu: 4.Kademe B antrenör belgesine sahip olunması bu kursa katılımın ön koşuludur. Minimum 3 yıl antrenör olarak görev yapılmalıdır. 1 uluslararası ve 2 ulusal antrenör gelişim seminerine gidilmesi gerekir. 4.Kademe antrenör staj eğitimi tamamlanmalıdır.

Basketbol antrenörlüğünün bazı görevleri yetenekli oyuncuları seçmektir. Öğrencilere basketbol sporunun gerektirdiği bütün teknikleri öğretmelidir. Basketbolu öğretirken haftalık veya günlük çizelgeler hazırlar. Programa uygun olarak antremanlar yaptırır. Spor maçlarında takımının başında durup yönetir. Gerekirse sporucularının beslenme programlarını düzenler.

 

 

A takımında antrenör olanlar sözleşme yapmak zorundadır. Üst düzey basketbol oynayan oyuncular da TBF'nin istediği şartları yerine getirdiğinde antrenör olabilir. Bu şartlar ise en az 5 sezon oyuncu olarak bir takımda oynamaktır. 100 kez milli takımda yer almalıdır. Şartları yerine getirenlere düzeyine göre sertifika verilir. Yurt dışında görev almak isteyen antrenörler kuruldan onay alarak sözleşmelerini sonlandırabilirler. Yurtdışı takımlarının başına geçebilirler. Ayrıca antrenör olmak isteyenler üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde bulunan Antrenörlük Eğitimi bölümünü okuyarak da bu işi yapabilirler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...