Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Zerdeçal Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Zencefilgiller familyasından sarı çiçekli, büyük yapraklı, otsu bir bitki cinsidir. Hint safranı olarak da bilinir. Güney Asya'da daha fazla üretilir. Birçok hastalığa faydası olan zencefil toz halinde tüketilir. Yemeklerde kullanılan zerdeçal Hindistan'da 'kutsal toz' olarak bilinir. İnsan vücuduna olan faydası oldukça fazladır. Kilo vermek isteyenler, solunum yollarında rahatsızlıkları olanlar, deri hastalıkları bulunan herkes bu bitkiyi kullanır.

 

 

Kek severek tüketilen tatlılar arasında yer alır. Çileklisi, kakaolusu, cevizlisi, vanilyalısı olan kekin çeşitleri oldukça fazladır. Kek harcının içerisinde faydası saymakla bitmeyen zerdeçal da kullanılır. Zerdeçal keklerde kurutularak kullanılır. Kurutulduktan sonra toz haline getirilmiş baharatı da kekleri lezzetlendirir. Yemek, pasta ve börek gibi yiyeceklerde de zerdeçal kendine yer bulur.

 

 

Zerdeçalın keklerde kullanımı ise daha çok toz haline getirilmiş zerdaçalın kek harcının içerisine konulmasıyla olur. Keke aroma katması amaçlı kullanılır. Birbirine yakışan iki tat fındık-zencefil ve portakal-zencefildir. Zerdeçallı kekin içerisine fındık veya portakal konulabilir. Bunların dışında rende zencefil de tercih edilebilir.

 

 

Kek yapımında zerdeçal ile kullanılabilicek bazı malzemeler pekmez, fındık, vanilya, kakao ve cevizdir. Kek harcının içerisine sıra olarak yumurta ve şekerin çırpılmasından sonra diğer malzemelerle birlikte katılmalıdır. Toz halinde zerdeçal konuluyorsa daha önceden ıslanmış olmaması gerekir. Eğer rendeleyerek konulacak ise rendenin daha ince olan kısmı tercih edilmelir. Büyük parçalar halinde değil, küçük parçalar halinde rendelenmelidir. Zerdeçal kekin içerisinde bir aroma oluşturmak için katıldığı gibi keke sarı bir renk verir. Kekin rengi zerdeçalın miktarı ile ayarlanabilir. Fakat diğer malzemelerin ölçüleriyle orantılı olmalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...