Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Hitler ve Wagner...

Recommended Posts

Hitler ve Wagner

 

hitler_1881083c.jpg

 

- Hitler ve Wagner -

 

* Hitler’in Wagner takıntısı 12 yaşında başladı. Besteci, Alman diktatörün üzerinde oldukça etkili olmuştu. Adolf Hitler, kitabı Mein Kampf’ın ilk bölümünde şöyle yazmıştı : “12 yaşıma geldiğimde, hayatımdaki ilk operayı gördüm, Lohengrin. Bir anda bağımlısı oldum. Bavyera Ustası (Richard Wagner) için olan gençlik coşkum sınır tanımıyordu.”

 

* Hitler 16 yaşında okuldan ayrıldı ve önündeki 3 yılı boş geçirdi. Harçlığının bir kısmını düzenli olarak operaya gitmek için kullandığını söylerdi. Wagner’a oldukça tutkuluydu. Wagner’ın anti-Semitik ve ateşli milliyetçilik yazıları ona yarı dini bir etki yapmıştı. Ari ırk teorisi kısmen Richard Wagner tarafından çizilmişti. Wagner’a göre halk, her zaman bir ortaklık teşkil eden bireylerin özü olmuştur. Başlangıçta aile ve ırklar varken, sonra dil eşitliği olan ırklar birleşmiş ve ulusları oluşturmuştur.

 

* 13 Ocak 1933’te yeni seçilen Nasyonel Sosyalist Parti, Richard Wagner’ın 50. ölüm yıldönümünü onun doğduğu yer olan Leipzig’de görkemli bir anma töreniyle kutladı. Hitler bu etkinliğe Richard Wagner’ın oğlu Siegfried’in İngiliz doğumlu dul eşi Winifred’i ve onun oğlu Wieland’i onur konuğu olarak davet etti. 1933’ten 1939’a kadar her yaz Bavyera Festivali’ne katıldı ve Wagner malikanesi Wahnfried’i yaptırdı, onun ikinci evini.

 

* Wagner’ın son operası Parsifal’da geçen hikayeyi kendi ideolojisine sığdırmak için yeniden yorumlattı. Hikaye, Wagner’ın Schopenhauer okumalarında tavsiye edilen Budist feragatından öğeler taşıyordu. Hitler bir keresinde şöyle demişti: “Wagner’ın çizgisi bana oldukça yakın. Hayatımın her aşamasında ona geri döneceğim.” Wagner ailesi ve onların destekçileri, 20. Yüzyılın başlarında Wagner’ın operası Parcifal gösterisini kısıtlayan özel telif hakları almak için mücadele veriyordu. Son belgeler Wagner ailesinin başından beri Hitler’in ve yaptıklarının destekçisi olduğunu ortaya koymuştur.

 

--------- Kendi çevirimdir yanlışlıklar olabilir.

 

- Winifred Wagner -

 

İngiliz asıllı Galli kadın. Richard Wagner'in oğlu Siegfried Wagner ile evlendi. Winifred Wagner 1930'dan 1945'e kadar Wagner ailesinin etkili başı ve Alman diktatör Adolf Hitler'in yakın bir arkadaşıydı.

 

1923'te, Winifred, çokça Wagner'in müziğini takdir eden Adolf Hitler'le tanıştı. Hitler'in, başarısızlıkla sonuçlanan Münih Birahane Darbesinde hapsedildiği zaman, Winifred, ona kendisinde Hitler'in otobiyografisi Mein Kampf'ın hazırlanışı için yiyecek kolileri ve kırtasiye malzemeleri yolladı. 1930 lar'da, İngiltere'yle antlaşma görüşmeleri esnasında Hitler'in kişisel tercümanı olarak hizmet etti. Evli olduğu dönemde Wagner'in operalarına hayran olan Hitler evlerini ziyaret ediyordu. Winifred, Hitler'e lakabı olan Wolf (Kurt) adıyla hitap edebilen iki-üç kişiden biriydi.

 

Winifred şahsen Hitler'e sadık kalmasına rağmen Nazi partisini desteklediğini yalanladı. Kocası 1930'da ölünce Hitler'le aralarındaki yakınlık daha da arttı. Hitler ile olan ilişkisi öylesine büyüdü ki 1933 yılında evlenecekleri söylentileri yayıldı. Hitler gibi, Winifred Wagner da Alman milliyetçiliğini destekliyordu.

 

Alıntı

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...