Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Buharda Balık Nasıl Pişirilir?..

Recommended Posts

Buharda Balık Nasıl Pişirilir?

 

2015-10-21uyur-21f33c4cb5160315.jpg&w=1140

 

Buharda pişirmenin en büyük avantajı tabii ki de kokusuz olmasıdır. Hele ki kalabalık misafir günlerinde balıklar pişmiş olarak servis edildiğinde aynı zamanda hiçbir balık kokusunun olmaması da cabası olacaktır. Bunun yanı sıra buharda pişirilen balık sayesinde kirli ocak ve tavalar da asla olmayacaktır. Tarifin en güzel yanı ise enfes balıkların kapta servis edilmesi ve böylece yağlı tavalarla uğraşılmak zorunda kalınmamasıdır. Aynı zamanda sadece yarım saati alan bu pişirme yöntemiyle mutfakta uzun saatler geçirmeye de gerek kalmayacaktır. Peki, buharda balık nasıl pişirilir?

 

Malzemeler:

 

Yaklaşık 250-300 gram kadar 2 tane deniz çipurası

Hemen hemen 5 santim kadar taze zencefil

2 tane taze soğan ve yarım kuru soğan

10 sap maydanoz ve 1 tane limon

Az biraz zeytinyağı ve taze çekilmiş karabiber, tuz

 

Hazırlanışı:

 

İlk işlem balıkların yıkanmasıdır. Sonrasında yıkanmış balıkların suyu kağıt havluyla alınır. Üzerine biraz tuz ve karabiber ile lezzet verilir. Zencefil jülyen şeklinde, soğanlar ise irice ve de limonlar dilimlenerek doğranır. Ardından balıklar cam ya da porselen bir kaba yerleştirilir. Bu malzemelerin seçilme neden ısıya dayanıklı olması ve servis için ideal şıklıkta olmasıdır. Daha sonra iç kısma doğranan limon, soğan, zencefil ve de maydanozlar eklenerek süsleme yapılır. Üzerine biraz zeytinyağı dökülür. Büyük bir fırın tepsisi içerisine ızgara teli yerleştirilerek içine süslemelerle balığın bulunduğu servis tabağı yerleştirilir.

 

Sonrasında bütün tepsiyi kaplaması için yağlı kağıt ile üzeri örtülür. Hemen üzerinde ise alüminyum folyo kaplanır. Bu işlemin yapılma nedeni tüm buharın tepsi içinde kalmasını sağlamaktır. Kısık ateşte yarım saat kadar pişirilmesi yeterlidir. Ara ara kağıdın kenarından bakılarak kontrol edilebilir.

 

Folyo kaldırıldığında kendi su ve buharında pişmiş enfes bir balık ve de balık suyu hazır olmuş olacaktır. Buradaki bir diğer avantaj ise fırından çıktığında folyo içerisinde yarım saate kadar balık sıcaklığı korunabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...