Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Essen Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Almanya'nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde yer alan Essen, tarihi özellikleri, kültürü, nüfusu ve sosyal yaşantısı ile öne çıkan önemli bir kentlerdendir. Almanya'nın bir zamanlar kömür ve demir deposu olan kent, ülkenin en büyük dokuzuncu şehridir.

 

 

Coğrafi özellikler ve iklim: Essen, Almanya'nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletine bağlı bir kent olarak, bulunduğu coğrafyanın iklim özelliklerini yansıtan, kışın bol yağış alan, yazları nispeten daha sıcak olan, yeşil alanları fazla ve ağaçlıkları yoğun bir şehirdir. Coğrafi olarak kuzey batı Almanya topraklarındadır.

 

 

Nüfus, dil, ekonomi ve sosyal hayat: Essen, Almanya'nın en kalabalık on kentinden biri olarak, yaklaşık 590.000 kişilik bir nüfusu barındırır. Diğer Alman kentleri gibi genel olarak Almanca'nın konuşulduğu bir şehirdir. Ancak sınır eyaletinde yer almanın getirdiği bir özellik olarak Fransızca'nın da yer yer konuşulabildiği bir kent olan Essen, düzenlenen fuarlar ve iş imkanlarından dolayı pek çok ulustan insanı da barındırır. Sosyal olarak çok fazla imkanın olduğu kentte, şehir merkezindeki barlar, kafeler ve restoranların sıklıkla tercih edildiği görülür. İsteyenler şehir dışındaki dağlık arazilerde de dinlenme imkanı bulur.

 

 

Geçmişten gelen bir endüstriyelleşmenin şehirde yer aldığı görüldüğü için, kentin ekonomik anlamda ayakları üzerinde durabilen ve düzenlenen çalıştay, fuar vb. etkinlikler ile de kendini geliştiren bir yapısının olduğu söylenebilir.

 

 

Tarihi ve önemi: Essen kenti özellikle Almanya'nın girdiği dünya savaşlarında bölgeye demir ve kömür tedarik eden bir merkez özelliği gösterir. Son yüz yılın en aktif şekilde madem işlenen ve sanayi çalışmaları yapılan Alman kentleri arasında ilk sıralarda gelen Essen, bu yönden de Alman ekonomisi ve sanayisi özelinde çok kritik bir vasfa da sahiptir. Zaman içinde bu özellik bir miktar törpülense de şehir halen önemli bir sanayi ve maden kenti olarak görülür.

 

 

Tarihi açıdan ise sadece savaş zamanlarında ülke ekonomisine ve endüstrisine katkı sağlaması ile değil, barındırdığı asırlık kiliseler, manastırlar ve diğer önemli yapılar ile de öne çıkan kent, bu anlamda her sene hatrı sayılır oranda turisti de bünyesine çeker.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...