Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ananas Kompostosu

Recommended Posts

Bol miktarda vitamin ve mineral içeren ananasın sindirim sistemini düzenleyici, kanı temizleyici ve enerji verici etkileri vardır. Bu faydalı meyvenin içecek olarak da tüketilmesi mümkündür. Ananasın içecek olarak hazırlanan tariflerinden biri de ananas kompostosudur. Ananas kompostosunun yapımı oldukça kolaydır. Ananasın taze olarak bulunamadığı durumlar için dondurulmuş ananas da komposto yapımında rahatlıkla kullanılabilir.

 

 

Malzemeler

 

 

1 adet sarı kabuklu olgun ananas

1 litre içme suyu

1 kg esmer ya da beyaz toz şeker

8-10 adet karanfil

2 adet çubuk tarçın

 

Hazırlanışı:

 

 

Ananaslar kabuklarından ayrılır ve orta kalınlıkta halkalar şeklinde dilimlenir. Derin bir tencere içerisine ananas dilimleri, içme suyu ve toz şeker alınır. Yüksek ateş üzerinde komposto kaynayıncaya kadar karıştırılarak malzemelerin birbirleri ile özdeşleşmesi sağlanır. Kaynayan kompostoya 2 adet çubuk tarçın eklenerek 5 dakika daha kaynatılır. Rengi koyulaşıp ananas dilimleri yumuşayan komposto ocaktan alınarak oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Kompostonun ısısı oda sıcaklığına düştüğünde buzdolabına kaldırılır. Yaklaşık yarım saat boyunca buzdolabında bekletilen komposto servis için hazır hale gelmiş olur.

 

 

Not: Ananas kompostosu servis edilirken yanında buz da ikram edilmelidir. Ayrıca elma ve armut gibi taze meyvelerle birlikte servis edilen kompostonun hem tadı lezzetlenir hem de vitamini artar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...