Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kuşburnu Kompostosu

Recommended Posts

Gülgiller familyasına ait olan kuşburnu, daha çok kurak yerlerde yetişmeyi seven bir bitkidir. Dışarıdan bakıldığında nohuta benzer. Ancak rengi kırmızıdır. Soğuğa karşı dayanıklı olan kuşburnu Türkiye'de hemen her yerde yetiştirilir. İçinde bulunan vitaminlerden dolayı oldukça sağlıklı olan bu bitki birçok şekilde tüketilebilir. Kuşburnu taze ya da kurutularak kullanılabilir. Reçel, şerbet, ezme, pekmez ve çayı yapılabileceği gibi kompostosu da hazırlanır.

 

 

Malzemeler

 

 

2 su bardağı kurutulmuş kuşburnu

2 su bardağı toz şeker

6 su bardağı kadar su

 

Yapılışı:

 

 

Kuşburnu kompostosunu yapmaya başlamadan önce 2 su bardağı kurutulmuş kuşburnu bol su altında temizleninceye kadar yıkanır. Yıkanan kuşburnu bir gece önceden suya yatırılır. Kuşburnuların akşam suya yatırılması kompostonun lezzetli olması bakımından oldukça önemlidir. Suda yumuşadığından daha kolay pişecektir. Akşam suya yatırılan kuşburnu sabah kontrol edilir. Yumuşadığından emin olunan kuşburnular bir süzgeç yardımıyla süzülür.

 

 

Kuşburnuların suyu iyice süzüldükten sonra orta büyüklükte bir tencereye alınır ve üzerine 2 su bardağı toz şeker ilave edilir. Şeker ve kuşburnu orta ateşte kuşburnu iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. İyice pişen kuşburnuları ateşten alınır ve birkaç kez süzülür. Komposto soğuduktan sonra servis edilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...