Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Çilek Kompostosu

Recommended Posts

Sevilerek tüketilen yaz meyvelerinden çilek tatlıdan reçele birçok farklı lezzetin içinde kullanılır. Bunlardan çilek kompostosu ise içerdiği vitaminler ve besin değerleri açısından sağlık için çok faydalı, soğuk ve hafif bir tatlı alternatifidir.

 

 

Malzemeler:

 

 

1 kilo çilek

1 bardak şeker

6 bardak su

1 tatlı kaşığı vanilya

 

Hazırlanışı:

 

 

Komposto için çok büyük olmayan, orta büyüklükteki kokulu çilekler kullanılması önerilir. Büyük çilekler, 2-3 parçaya bölünerek kullanılabilir. Ancak pişirme esnasında zedelenme olasılıkları daha fazladır. Kokulu çilekler, kompostoya hoş bir aroma verecekleri için tercih edilmelidir. Çileklerin yeşil sapları ayıklandıktan sonra kumlarının gitmesi için 10-15 dakika suyun içinde bekletilir ve daha sonra yıkanır.

 

 

Su ve şeker bir tencerenin içine konur ve arada karıştırılarak, kaynatılır. Şurup yapılır. Şeker miktarı damak tadına ve sağlık durumuna göre 1 veya 1.5 bardak arasında ayarlanabilir.

 

 

Kaynayan şuruba, temizlenen çilekler ilave edilir. Karışım tekrar kaynamaya başlayana kadar pişirilmeye devam edilir. Burada amaç çileğin hoş kokusunun ve renginin şuruba karışmasını sağlamaktır. Bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altı kapanır. Daha iyi bir aroma için vanilya ilave edilir. Çileklerin daha fazla pişerek zedelenmesini önlemek için başka bir kaba alınarak, oda sıcaklığında soğumaya bırakılır.

 

 

Ilıyan çilek kompostosu, daha hızlı soğuması için buzdolabına konur. Servis yapacağı zaman, çilek kompostosu kaselere veya bardaklara konur. İsteğe göre buz parçaları eklenebilir ve taze nane ile süslenebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...