Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Aspendos Ne Zaman Yapılmıştır?

Recommended Posts

Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan antik tiyatrosuyla ünlü Aspendos bir antik kenttir. Biri büyük biri küçük olmak üzere iki tepe arasındaki düzlükte kurulmuştur. Aspendos antik kentinin en önemli yapısı tiyatrosudur.

 

 

Aspendos antik tiyatrosu Roma dönemi imparatorlarından Marcus Aurelius döneminde yapılmıştır. Antik tiyatronun yapımına M.S 161 yılında başlanmış, M.S 180 yılında bitirilmiştir. Bu yapının mimarı Zenon’dur. Tiyatro tanrılara ve imparatorun ailesine adanmıştır.

 

 

Aspendos antik tiyatrosu alt ve üst bölüm olmak üzere iki bölümden oluşur. Alt sırada 20, üst sırada ise 21 sıra bulunur. Antik tiyatronun kapasitesi 15.000-20.000 kişi arasındadır. Antik Roma dönemi mimarisi ile yapılmıştır.

 

 

Seyircilerin oturma alanı oldukça dik eğimli bir yamaca oturtulmuştur. Böylece görsel ve akustik olarak diğer tiyatrolardan daha üstün durumdadır. Sahneden çıkan ufak bir ses bile üst bölümde oturanlar tarafından rahatlıkla duyulabilir. Oturma alanının en üstünde yarım daire şeklinde bir galeri bulunur. İzleyicilerin yağmurdan korunmak için bu alanı kullandıkları düşünülür.

 

 

Roma döneminden kalma bu yapı günümüze kadar ulaşabilen en eski ve sağlam yapılardandır. Bizans döneminin izlerini de görmek mümkündür. Ancak bu denli sağlam kalmasının en önemli nedenlerinden birisi Selçuklular'ın yapmış olduğu onarımlardır. Selçuklular zamanında bu antik tiyatro Selçuklu sultanları tarafından konaklama yeri ve kervansaray olarak kullanılmıştır. I. Alaeddin Keykubat döneminde tiyatro sahnesi restore ve dekore edilmiştir. Dış cephe ortasındaki anıtsal kapı eklenti ve cephesinde koyu kırmızı desenli sıva kaplamalar bu dönemden kalmadır.

 

 

Cumhuriyet döneminde ise yöreyi ziyarete gelen Mustafa Kemal Atatürk bu tiyatroyu görmüştür. Bakımsız olan tiyatronun onarılıp yeniden kullanılması talimatını vermiştir. 2007 yılında ve son olarak da 2015 yılında bir restorasyon daha geçirmiştir.

 

 

Aspendos'ta ünlü tiyatronun yanı sıra, agora, bazilika ve stadyum gibi şehir kalıntıları da bulunur. Aspendos’ta ziyaret edilecek diğer bir yer ise Selçuklu mimarisine sahip Selçuklu Taş Köprüsü'dür.

 

 

Aspendos Antik Tiyatrosu her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlar. Bu tiyatroda; tiyatro oyunları, operalar, baleler, konserler ve çeşitli gösteriler düzenlenir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...