Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Aachen Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Almanya'nın kuzeyinde Hollanda sınırında yer alan Aachen kültürel ve sosyolojik yapısı ile dikkat çeker. Pek çok turistin seyahat rotalarında kendine yer bulan bu kent farklı noktaları ile öne çıkar.

 

 

Kuzey Avrupa topraklarında Belçika'ya çok yakın olan kentin tam adı Alemannia Aachen'dir. Tipik bir Kuzey Avrupa kenti olarak yeşil alanları, ağaçlıklı bölgeleri ve doğal ortamları ile dikkat çeken Aachen, sene içinde bol miktarda yağış alır. Özellikle kış mevsiminde yağış miktarı oldukça fazladır.

 

 

Aachen hem kültürel hem de ticari olarak gelişmiş olan bir kenttir. Tarihi yapıları ülke için önemi bakımından dikkat çekici bazı noktaları oluşturur. Örneğin İkinci Dünya Savaşı'nın ardından pek çok önemli görüşme ve toplantının bu coğrafyada yapılması söz konusu toplantılar için kullanılan yapıları tarihi ve kültürel simgelere dönüştürmüştür. Old Town bölgesinde yer alan tarihi çarşı ve katedral de bu kapsamda ele alınır. Söz konusu katedralin 800'lü yıllarda Romalılarca yapıldığı ifade edilirken, kentin bir dönem Romalılar'ın işgalinde kalmasından dolayı Akdeniz kültüründen esintilerin görüldüğü de belirtilebilir.

 

 

Kent meydanına yakın olarak kurulmuş olan Mobilya Müzesi de Aachen'in simgelerindendir. Aynı zamanda bu müze çevre ülkelerden de ziyaretçileri kente çeker. Gençlerin daha çok kafe ve bar tarzı mekanlarda zaman geçirdiği Aachen, sosyal imkanlar yönünden de zengin bir kent durumundadır. Parklar ve bahçelerde her yaştan insan görülebilir.

 

 

Kentte yaklaşık 260.000 kişi yaşar ve konuşulan diller ağırlıklı olarak Almanca olsa da Flemenkçe ve Fransızca da halk arasında tercih edilebilir. Dil konusu doğrudan kentin bulunduğu coğrafya ile ilgilidir.

 

 

Aachen eski bir sanayi kenti olduğu için iş imkanları ve üretim anlamında farklı seçeneklere sahiptir. Şehirde demir-çelik sanayisi gelişmiştir. Bu nedenle hem kent ekonomisinin durumu, hem de ülke ekonomisine verilen katkı düşünüldüğünde ortalamanın üzerinde bir ekonomik yapının kurulu olduğu görülebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...