Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Berlin Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Bir eyalet kenti olan Berlin, Avrupa’nın önemli ülkeleri arasında yer alan Almanya’nın başkentidir. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehir Almanya’nın en büyük ve en önemli şehridir. Simgesi, armasında da görülebileceği gibi ayıdır. Ancak 1961-1990 seneleri arasında şehri doğu ve batı olarak ikiye ayıran ve “Utanç Duvarı” olarak bilinen 46 kilometrelik uzun duvar da şehrin en önemli simgesidir.

 

 

Coğrafi Özellikleri ve İklimi

 

 

Spree ve Havel Nehri arasında konumlanmış şehir, binlerce yıl önce buzulların erimesiyle bugünkü halini almıştır. Berlin’de kışlar çok sert geçer. Yazları da çok sıcak geçmez ve bu mevsimde şehirde genellikle serin, yağışlı bir hava hakimdir. En yağışlı ay Temmuz ayıdır.

 

 

Tarihi

 

 

İki balıkçı köyünün birleşmesi ile şehirleşmeye başlayan Berlin, 18. yüzyıldan sonra Prusya’nın güçlenmesi ile siyasi ve ekonomik açıdan güçlenmiştir. Sadece Alman İmparatorluğu’na değil Nazi Almanyası’na da başkent olmuştur. II. Dünya Savaşı’nın tüm olumsuz etkilerine tanıklık etmiştir. Şehir bu dönemde yakılıp yıkılmış, savaş nedeniyle harap hale gelmiştir. Şehri ikiye ayıran duvar da bu dönemde inşa edilmiştir. Amerika, İngiltere, Fransa ve Sovyetler Birliği’nin işgali altında kalmıştır. Savaşın bitmesinden sonra Yahudilerin ağlama duvarı haline gelen yapı, 1989’da yıkılmıştır. 1990 yılında ise Berlin, Birleşik Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmiştir.

 

 

Nüfusu ve Toplumsal Yapısı

 

 

Almanya’nın en kalabalık şehri olan Berlin aynı zamanda Avrupa’nın da en kalabalık şehirlerinden biridir. Kalabalık nüfus içinde çok farklı kültürler ve etnik kökenler yer alır. Nüfus yoğunluğunda Türkler büyük ölçüde dikkat çeker. Avrupa’da en çok Türk vatandaşının bulunduğu şehir Berlin’dir. Şehirde 250 binin üstünde Türk vatandaşı yaşar.

 

 

Kültürlerin ve etnik kökenlerin bir arada yer aldığı şehirde farklı dinler de aynı çatı altındadır. Yerel halkın çoğu ateist ya da Hristiyan'dır. Yabancı nüfusun inançları ise ağırlıklı olarak İslamiyet ve Budizm’dir. Şehirde ana dil Almanca’dır. Bu dil haricinde başka bir dil kullanılmaz.

 

 

Ekonomisi

 

 

Şehrin ekonomisi ticaret ve hizmet sektörüne dayanır. Özellikle hizmet sektörü ekonominin en önemli kaynağıdır. Çalışan nüfusun neredeyse yüzde 80’i bu alanda yer alır. Almanya’nın en gelişen şehirlerinden biri olmasına karşın Berlin’de işsizlik dikkat çekici bir oranda yüksektir. İşsizlik oranı grafiksel olarak düşüşe geçse de hala yüksek seviyededir.

 

 

Kültür ve Sanat

 

 

Tarihi ve geçmişinin yanı sıra Berlin bir kültür ve sanat şehridir. Şehirde pek çok müze ve sanat galerisi sanatsever turistleri kendisine çeker. Görkemli opera ve tiyatro binaları, kütüphaneleri, düzenli yapılan konser ve sanatsal faaliyetleri şehre önemli bir katkıda bulunur. Bunlar arasında en önemli etkinlik Berlin Film Festivali ise şehirde yapılan dünyaca ünlü bir film festivalidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Berlin inanılmaz güzel ve huzurlu bir şehirdir

halkının büyük bir çoğunluğu Türk sayılır:)

ben Doğu Berlin i tercih ederim genelde çünkü daha doğal kalmıştır

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...