Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Strazburg Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Fransa'ya bağlı olan Strazburg ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. Alsas bölgesiyle Bas-Rhin departmanının başkentliğini yapar. Fransa'nın yedinci en büyük kasabası sayılan Strazburg 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmiştir. Strazburg aynı zamanda öğrenci kenti olarak da bilinir. Ülke nüfusunun yüzde 20'si yabancı öğrencidir.

 

 

Coğrafyası

 

 

Strazburg Alsace bölgesinde Bas-Rhin departmanında yer alır. Şehir 48°35′04″Kuzey ve 07°44′55″Doğu koordinatları arasında yerleşmiştir. Avrupa başkenti unvanı taşıyan ülke yaklaşık olarak 79 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir. Şehrin rakımı ise 132 ila 151 metre arasında değişkenlik gösterir. 2007 verilerine göre ise şehirde yaklaşık 300 bin Fransa vatandaşı vardır.

 

 

Tarihi

 

 

Strazburg Roma imparatoru Augustus tarafından kurulmuş bir şehirdir. İlk kurulduğunda Almanya hakimiyetinde olan şehir daha sonraları Fransızlara geçmiştir. 1789 Fransız Devrimi ile şehir tamamen Fransız kültürü etkisinde gelişmeye başlamış ve 1850'lerde Almanya şehri tekrar ele geçirmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransızlar tarafından tekrar ele geçirilen şehir 1919 yılında Fransa'ya dahil edilmiştir. Günümüzde de Fransa hakimiyetindedir. Pek çok tarihsel olaya şahitlik etmiş bir şehir olan Strazburg Goethe'nin de öğrencilik yaptığı şehirdir.

 

 

Kültürü

 

 

Strazburg pek çok tarihsel olaya ev sahipliği yaptığı için kültürel özellikleri yüksek bir şehir özelliği taşır. Ayrıca matbaa da bu şehirde icat edilmiştir. Bu nedenle şehir 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmiştir. Şehirde Rönasans ve Orta Çağ mimarisi ile süslenmiş pek çok açık hava müzesi bulunur. Ayrıca şehrin çevresi üzüm bağlarıyla çevrilidir. Parklar ve bahçeler de şehrin her yanında göze çarpar.

 

 

Ekonomisi

 

 

Strazburg imalat ve mühendislik alanında önemli merkezlerden birisidir. Demiryolu ve nehir taşımacılığının yanı sıra karayolu taşımacığında da merkez üslerden birisidir. Strazburg Limanı Ren'den sonra Almanya'nın en büyük ikinci limanıdır. Şehir sürekli gelişen Strazburg aynı zamanda Fransa'nın en önemli üçüncü şehridir.

 

 

Toplumsal Yapısı

 

 

Strazburg öğrenci kenti olarak bilinen bir şehirdir. Bu nedenle şehrin etkin nüfusunun yüzde 30'luk kısmı gençlerden oluşur. Toplumun genç olması şehrin sürekli olarak gelişmesini sağlar ve kültürel değerlerin de artmasına neden olur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...