Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Nantes Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Avrupa'nın en dikkat çeken şehirleri arasında bulunan Nantes, Fransa'nın kuzeybatı yakasında bulunur. Ülkenin en büyük altıncı şehri olan Nantes, genç ve öğrenci nüfusu ile dikkat çeker. Şehrin genelinde yer alan Nantes Üniversitesi'ne bağlı fakülteler ve binalar pek çok bölgede öğrencilerin yaşamasına olanak sağlar. Genç nüfusun fazlalığından dolayı kent genelinde bar, restoran ve kafeler sürekli olarak gidilebilecek sosyal alanlar olarak görülür.

 

 

Kentin ortasından geçen Loire Nehri, oldukça geniş sokaklar, ağaçlarla süslü yaşam alanları ve ferah parklar Nantes'ı çekici hale getiren unsurlar olarak görülebilir. Coğrafi olarak ülkenin kuzeybatısında kaldığı için limanlara da yakın sayılan kent, ticari ilişkiler ve yabancıların fazlalığından dolayı Fransızca'nın yanı sıra az da olsa Flemenkçe ve Almanca konuşmaların duyulduğu bir atmosfere sahiptir.

 

 

Nantes şehrinin kalbi olarak görülen Commerce semti, gerek mağazaları gerek önemli noktaları ile en kalabalık bölge olarak öne çıkar. Place du Commerce olarak bilinen kent meydanı da bu semte adını vermiştir. Bu meydanın hemen arkasında ise Place Royal olarak anılan kraliyet meydanı yer alır. Söz konusu meydan kent adına oldukça ünlü bir yerdir.

 

 

Tarihi yapıların çoğu İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalandığı için kentte çok fazla otantik bina bulunmaz. Az da olsa kalan yapılar arasında St. Nicolas Kilisesi gösterilir. Bu anlamda pek çok turistin geldiği noktalar arasında bu tarihi kilise de gösterilir.

 

 

Nantes denildiği zaman akla ilk gelen yapı ise Château des ducs de Bretagne yani Bretonya Dükleri Şatosu'dur. Bu şato Nantes'ın İkinci Dünya Savaşı'ndan önce bağlı bulunduğu Bretanyo bölgesinin dükleri için yapılmıştır. Günümüzde ise ziyarete açık alanlar arasında bu şato da yer alır.

 

 

Kentin iklimi ile ilgili olarak kışın fazla yağmur yağışı gözlenir. Yazın ise nispeten daha sıcak günlerin yaşandığı söylenebilir. Metropol genelinde 800.000 kişilik nüfustan şehir merkezinde ise 300.000 kişilik bir nüfustan bahsedilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...