Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Macchiato

Recommended Posts

Kahve keyfini daha yumuşak bir içimle yaşamak isteyenlerin tercihlerinden birisi de macchiatodur. Yoğun bir aromaya sahip ve kimilerine göre de sert bir kahve olan espressonun süt ile kombine edilmesi şeklinde hazırlanan macchiato, İtalyanca’da benek anlamına gelmektedir.

 

 

Macchiato iki farklı şekilde hazırlanır. Bunlar latte macchiato ve espresso macchiatodur. Her iki macchiato çeşidi de espresso ile hazırlanmasına rağmen ikisini birbirinden ayıran özellik kullanılan süt miktarıdır.

 

 

Macchiato Nasıl Yapılır?

 

 

Süt köpürtme kabı (pitcher) içerisine yeterince soğuk süt alınarak, buharlı köpürtücü ile krema kıvamına gelinceye kadar köpürtülmelidir. Süt köpürtüldükten sonra kabın dibi sert bir yüzeye hafifçe birkaç defa vurularak kremanın homojenize olması sağlanmalıdır. Bu aşamadan sonra ise espressonun hazırlanması gerekir. Hem latte macchiato, hem de espresso macchiato için bir ölçek espresso hazırlanmalıdır. Bunun için 7 gram ince öğütülmüş kahve espresso makinesinin kaşığına alınarak önce damperlenmeli, sonra da makineye yerleştirilerek 30 mililitrelik espresso elde edilmelidir. Hazırlanan espresso, espresso macchiato için fincana, latte macchiato içinse karton bir bardağa alınmalıdır.

 

 

Espresso macchiato için fincandaki 30 mililitre espresso üzerine köpürtülmüş sütten 10 mililitre kadar ilave edilmeli ve onun da üzerine bir miktar krema ilave edilmelidir. Bu işlemden sonra süt kreması kahve üzerinde büyük bir benek şeklinde görünmelidir.

 

 

Latte macchiato içinse köpürtülen süt 330 mililitrelik ince uzun latte bardağına tepeleme olacak şekilde doldurulur. Bardak süt ile doldurulduktan sonra ise daha önce yapılan ve karton bardağa alınan espresso, karton bardak kırılarak sütün tam ortasından bardağa ince bir biçimde akıtılacak şekilde boşaltılmalıdır. Boşaltılan kahve, süt kremasının altında bir katman oluşturacak ayrıca kahvenin süte boşaltıldığı yerde de macchiatoya adını veren bir benek oluşacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...