Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Zencefil Şurubu Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Kış ayları için özellikle tercih edilen ve antioksidan özelliği yüksek olan zencefil şurubu ilaç niteliğindedir. Yapılışı konusunda ise dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır.

 

 

Zencefil şurubunun yapılışı isteğe göre çeşitlilik gösterir. Kişiler istekleri doğrultusunda içine nane, limon, bal ve tarçın gibi yardımcı malzemeler katarak şurubun antioksidan özelliğini artırıp bol vitaminli bir karışım oluşturabilirler. Genelde kış aylarında satılan bu besin maddesi bulunamıyorsa toz zencefil de tercih edilebilir. Ancak kış aylarında alınıp ince ince dilimlenen taze zencefiller buzdolabı poşetleri içinde ağzı sıkıca kapatılarak buzlukta uzun zaman saklanabilir. Bu şurubu yapmak için:

 

 

Taze zencefil iyice yıkanıp kurutulmalıdır. Ardından bir ceviz büyüklüğünü geçmeyecek şekilde ince ince dilimler halinde bir tabağa alınır.

Varsa portakal kabuğu da bir bütün halinde kaba konulur.

Antioksidan özelliğini artırmak içinse limon kabuğunu bütün halde karışıma eklemek gerekir. Ancak burada dikkat edilecek nokta limonun sadece sarı olan kısımlarıdır. Eğer kabuğun iç kısmındaki beyaz zar da karışıma eklenirse bu şurubun tadının acı olmasına yol açabilir.

 

Tüm bu bileşenler bir blender içine konulur. Üzerine bal, tarçın ve taze nane eklenerek karışım blenderdan geçirilir. Oluşan şurup dolapta uzun süre bekleyebilir. İçime hazır hale gelmesi için dolapta 2-3 gün bekletilmelidir. İçinde bal bulunması nedeniyle 40 dereceyi aşmayacak sıcak suya katılarak içimi kolay hale getirilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...