Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Nektarin Kompostosu

Recommended Posts

Meyvelerle yapılmak üzere farklı lezzetler arayanlar için nektarin kompostosu iyi bir alternatiftir. Göz alıcı rengi ve hoş kokusu ile tatlı isteğini geçiştirecek iyi seçenektir.

 

 

Malzemeler

 

 

5 adet orta boy nektarin

1 su bardağı kavrulmamış, tuzsuz badem

2 adet çubuk tarçın

1,5 su bardağı toz şeker

1 litre su

 

Yapılışı

 

 

Bademler kavrulmuş hazır olarak değil sert kabuğundan ayıklanarak taze tercih edilmelidir. Ayıklanan bademler 1 saat kaynar suda yumuşaması için bekletilir. Kahverengi kabukları soyulur. Sonra nektarinler yıkanır ve kabukları soyulur. İkiye bölünerek çekirdekleri çıkarılır. Çekirdek bölümündeki koyu renkli kısım kompostoya kırmızı bir renk verecektir. İstenmezse bu kısım da kesilerek atılabilir. Sonra ikiye bölünmüş olan nektarinler üçe ayrılır ve her dilim ortadan ikiye kesilir. Bir tencerede su, şeker ve kabuk tarçınlar kaynatılır. Kaynadıktan sonra tarçın kabukları çıkarılır. Doğranmış nektarinler ve bademler ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Üzerinde oluşan köpük kaşık yardımı ile alınır. Nektarinler hafif yumuşayınca ocaktan alınır. Kapağı kapatılarak soğuması beklenir. Bu sırada nektarinler yumuşayacaktır. Ilık veya soğuk olarak servis edilir.

 

 

Kışlık için saklanmak istenirse nektarinler yumuşadıktan sonra ocak kapatılmaz kısılır. Bir bez yardımı ile konserve tutularak kepçeyle bir parmak boşluk bırakılarak komposto doldurulur. Kapağı kapatılır ve ters çevrilerek bir gün bekletilir. Ertesi gün kapağı içeri çökmüş ise olmuş demektir. Kapağı çökmemiş ise açıp hemen tüketmek gerekir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...