Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Yaban Mersini Kompostosu

Recommended Posts

Kırmızı meyveler ailesinde yer alan yaban mersinin meyvesinin sağlığa olan faydaları oldukça fazladır. Tek başına meyve olarak tüketilebileceği gibi komposto veya hoşafı yapılarak da tercih edilebilir.

 

 

Malzemeler

 

 

100 gram yaban mersini

50 gram toz şeker

1 adet limon

5 su bardağı su

 

Yapılışı

 

 

Yaban mersinleri ayıklanır, yıkanır, süzgece alınır ve iyice süzülmesi beklenir. Önerilen çekirdeklerinin çıkarılmadan pişirilmesidir. Çünkü çekirdeklerini çıkarmak için yapılan müdahaleler ile yaban mersini sulanır. Ayrıca lezzeti ve sağlık için faydalı bileşikleri kayba uğrar. Bütünü ile kullanılması hoş bir görüntü oluşturacaktır.

Bir tencereye su, şeker, limon suyu ve limon kabukları da koyulup kaynatılır. Meyvelerin şeker içeriği yüksek olduğundan özellikle kurutulmuş yaban mersini kullanılacaksa şeker bir miktar az koyulabilir. Su kaynadıktan sonra yaban mersinleri ilave edilir ve hafif çatlayana kadar pişirilir. Piştikten sonra tencerenin kapağı kapatılarak bir süre demlenmesi beklenir. Yaban mersinleri demlendikçe güzel bir renk ve hoş bir lezzet verir. Demlendikten sonra ister ılık ister buzdolabına kaldırılarak soğuk olarak ikram edilir.

Kurutulmuş yaban mersini kullanılacaksa yumuşaması için bir gün önce suya koyulur. Vitaminleri suya geçeceğinden ertesi gün beklemiş olduğu su komposto için kullanılır. Hoş bir koku ve lezzet vermesi için tercihen vanilya esansı veya vanilya çubuğu kompostoya ilave edilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...