Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Lime Şurubu Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Türkiye'de tüketimi pek yaygın olmayan lime şurubu çoğunlukla alkollü içecekler ile birlikte kullanılır. Margarita gibi kokteyllerin yapımında sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte tekila gibi sert içkilerin yanında da sunulur.

 

 

Lime şurubu, evde yapılabilecek bir içecektir. Ancak Türkiye şartlarında evde lime şurubu yapmak zor olabilir. Bunun temel nedeni Türkiye'de lime bulmanın zor olmasıdır. Taze lime yerine lime suyu kullanılabilir. Ancak onu temin etmek de taze lime temin etmek kadar zordur. Taze lime ya da hazır lime suyu bir şekilde temin edilebilirse lime şurubu oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.

 

 

Lime Şurubu

 

 

160 ml lime suyu (Taze sıkılmış olması önerilse de hazır olanları da kullanılabilir.)

330 gram şeker

125 ml su

 

Hazırlanışı: Lime suyu, şeker ve su uygun bir tencerede karıştırılır. Karışım orta büyüklükteki ocağa alınarak pişirilmeye başlanır. Bu esnada sürekli karıştırılması gerekir. Kaynama durumuna gelmeden karışımın içerisinde bulunan şekerin tamamen erimiş olması önemlidir. Karışım kaynamaya başladığında ocağın altı kısılır ve karıştırma işlemi bırakılır. Bu şekilde bir dakika kaynamasına izin verilir. Ardından ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğumaya bırakmadan önce tencereden başka bir kaba alınır. Ilık hale geldikten sonra bozdolabına koyulup, tamamen soğuması sağlanabilir. Tamamen soğuduktan sonra doğrudan tüketilebileceği gibi çeşitli kokteyllerde kullanılabilir veya alkollü içeceklerin yanında servis edilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...