Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kumru

Recommended Posts

kumru-nasil-bir-kustur_646x340.jpg

 

Columbidae ailesine mensup olan kumrular küçük yapılı, soluk renkli türlerin ortak adıdır. Genellikle kahverengi tüylü olan bu kuşlar şekil olarak güvercinleri andırıyor olsalarda, onlara göre daha zarif ve küçüktürler. Çıkardıkları sesler dolayısıyla toplumda gugukçuk ve yusufçuk olanak da adlandırılırlar.

 

 

Kumrular genellikle parklarda, bahçelerde ve insanların yaşadıkları evlerin yakınlarında yaşarlar. Ufak dal parçacıklarından basit yuvalar yaparlar. Dişiler senede iki defa yumurtlarlar. Yavruların uçma süreleri çok kısadır. Yumurtadan çıktıktan sonra 18-20 gün içerisinde uçarlar.

 

 

Kumrular asla eş değiştirmezler. İçinde bulundukları şartlara her zaman uyumlu olup asla şikayet etmezler. Hiçbir zaman kendi yuvaları dışında başka kuşların yuvalarına girmezler. Bu kuşlardan biri öldüğü zaman, eşleri kalan ömrü boyunca eşlerine sadık kalırlar ve asla başka bir kuş ile eşleşmezler.

 

 

Yılda iki yavru yapan kumrular neredeyse bir yıl boyunca devamlı çifleşirler. Bunun sebebi ise ömürlerinin yaklaşık bir yıl olması ve bu kuşların nesillerinin sürmesi için de sürekli çiftleşmesi gerektiğidir. Bu çifleşmeler 'gugukçuk' ötüşüyle başlar. Erkek kumru dişiyi takip eder ve çiftleşme başlar. Çiftleşme başladıktan sonra artık birbirlerinin yanından asla ayrılmazlar. Yavrularını güvercin sütü denilen salgıyla beslerler. Bu salgı ise gagadan gagaya aktarılarak verilir. Zaten bu sebepten olacak ki bu kuşlar 'sevgi kuşu' olarak anılır.

 

 

Ötücü bir kuş türü olan kumrular genellikle tane ile beslenirler. Bu kuşların göçmen olanları gibi kalıcı türleri de vardır. Küçük kumru, gülen kumru ve orman kumrusu en bilinen türlerindendir. Küçük kumrular, Trakya bölgesi ve İstanbul civarında bulunur. İnsanlardan kaçmayan yerli kuş türlerindendir. Gülen kumru diğer adı ile Türk kumrusu mavimsi kül rengindedir. Çoğunlukla Anadolu ve Trakya bölgelerinde yaşarlar insanlar tarafından sevilen bu türler genelde korunur. Orman kumruları ise göçmen türlerdendir. Güney Avrupa'da boldur ve kışları Afrika'da geçirirler. Evcil ve beyaz renklidirler ve genelde güvercin olarak bilinirler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...