Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Arı Kuşu

Recommended Posts

ari-kusu-nasil-bir-kustur_646x340.jpg

 

Yalı kuşlarının renkli bir türü olan arı kuşlarının doğada yirmi dört cinsi vardır. Yaşam alanları genellikle ılıman iklim olan yerlerdir. Tropik, açıklık alanlarda ya da ormanlarda sıkça görülürler.

 

 

Arı kuşlarının ayakları zayıf yapılı ve kısadır. Ayak parmakları yapışıktır. Gagaları uzun, sivri ve aşağı doğru kıvrıktır. Kuyrukları ise üç çeşittir ve yaşadıkları yere göre farklılık gösterir.

 

 

Renkli bir yapıya sahip olan arı kuşları bazı yerlerde gökkuşağı kuşu olarak bilinir. Renkli bir kuş olsa da gerçekte sahip olduğu renk yeşildir. Baş ve sırt kısımlarında mavi, sarı ya da kırmızı benekler bulunur. Gözlerinin üzerinde ise siyah çizgiler vardır.

 

 

Gece uçmaktan hoşlanan türleri vardır. Güzel bir sese sahip değillerdir. Sesleri boğuk ve karga sesine benzer bir şekilde çıkar. Arı kuşları birbirleriyle karşılıklı ötüşmeyi severler.

 

 

Genellikle arılarla beslenen bir kuş türüdür. Daha çok bal ve yaban arılarını avlayarak hayatına devam eden arı kuşu arıcılar tarafından pek sevilmez. Böcekleri ya da arıları havada uçarken yakalayabilir. Arı kuşu günlük olarak 225 böcek ya da arı yemek ister. Birçok bölgede çekirge istilalarını önlemek amaçlı arı kuşları kullanılır.

 

 

Sürü halinde göç ederler. Yolculukları oldukça uzun ve zordur. İki ana göç yolları vardır. Birincisinde Güney Batı Avrupa’dan yola çıkarlar. Cebelitarık boğazını ve Sahra’yı geçerler. Bütün bu yolculuğun sonunda Batı Afrika bölgesine varırlar. İkinci yol ise Doğu Avrupa’dan yola çıkarlar ve İsrail üzerinden Güney Afrika’ya ulaşırlar.

 

 

Arı kuşları yılda bir kez çiftleşir. Üreme dönemlerinde ormanda yaşamalarına rağmen yerlere, su kıyılarına oyuk açar. Oyuklar aşağı doğrudur ve bu oyuklara dişi arı kuşları tek seferde 2 ile 8 arasında yumurta bırakır. Bu yumurtaların etrafı arı kuşları tarafından temizlenmez. Kuluçka süreleri 22 gündür.

 

 

Erkek ve dişi arı kuşları oyuğun açılması, yavruların büyütülmesi ve beslenmesi gibi ayrıntıların hepsinde beraber çalışır. Geceleri tünelde beraber kalırlar. Yavrular uzun sürede yetişir ve bu aşamaların hepsinde büyük bir grup şeklinde yaşarlar. Yavrular büyüdükten sonra grup parçalanır ve küçük gruplara ayrılır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...