Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ördek

Recommended Posts

ordek-nasil-bir-kustur_646x340.jpg

 

Perde ayaklı kuşlar sınıfında olan ördek bir kümes hayvanıdır. Evcilleri olduğu kadar yabani türleri de bulunur. Genellikle sulak yerlerde beslenen ördeğin eti, sütü ve yumurtaları insanlar tarafından tüketilir. Günün büyük bir kısmını dere kenarlarında, göl birikintilerinde yüzerek geçirir.

 

 

Eti oldukça lezzetli olan ördekler hastalıklara karşı oldukça dayanıklı bir türdür. Bu nedenle çok tercih edilirler. Türkiye'de birçok türü bulunur. Ayaklarındaki perde sayesinde çok iyi yüzerler. Yaklaşık olarak bir ördek yılda 60 kadar yumurta verir. Yaşam ömürleri 15-20 yıl arasıdır. Üç türü bulunur:

 

 

Dalıcı ördekler: Suyun derinliklerine beslenmek için dalarlar. Çok iyi bir yüzücüdürler ve genellikle balıklarla beslenirler.

Yüzeyde beslenen ördekler: Genellikle su yüzeyine yakın bitkilerle beslenirler. Sadece kafalarını sokarak bitkileri yemeye çalışırlar. Yuvalarını çukur yerlere ve suya yakın yerlere yaparlar. Çok hızlı uçabilirler ve yuvaya yakın böcek türü canlıları da yiyebilirler.

Tüneyen ördekler: Uzun tırnaklı ayaklara sahiptir ve bu özellikleri ağaçlara iyi tutunmalarını sağlar. Yuvalarını genellikle ağaçlık yerlere yaparlar. Bazıları bataklıklarda tüneyerek geçimini sağlar.

Ördekler yüzebildiği gibi uçan türleri de mevcuttur. Uçan türleri genellikle yabani olanlardır. Soğuk iklimlerde göç zamanları başlar. Güneye doğru göçe hazırlanırlar. Vücutları tüy ve yağ ile kaplı olduğundan suyun içine girse dahi kolay kolay ıslanmazlar. Her yıl tüy değiştirerek kendilerini yenilerler. Bu tüy değişimi sırasında uçamazlar.

 

 

Ördek avcılığı en zor avlardan birisidir. Sabır gerektiren bir avcı olmak gerekir. Ördek avcılığında en önemli malzemeler ördek mührevi ve ördek düdüğüdür. Yakalanacak mekan da oldukça önemlidir. Ördekler akıllı hayvanlar olduğu için grup halindekilerden bir kişi gözlem yapar. Avcı ördeğe sessiz bir şekilde, korkutmadan yaklaşılması gerekir. Avcı gizleyen kamuflaj kıyafetlerde mevcuttur.

 

 

Türkiye'de evlerde çok yaygın olmasada ördek yemeği yapan restoranlar ve bazı mekanlar bulunur. Eşsiz ve lezzetli bir tada sahip ördek eti oldukça faydalı olup yağlı bir et değildir. Ördeği fırında, kızartma, sote, ızgara yapmak mümkündür. Suyundan da besleyici değeri yüksek çorba yapılabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cook tatli bende besledim bir keresinde cok balik yedirmistik yerinden kalkamamisti ama ölümu supheli kendiliginden mi öldü yoksa annemmi kestirdi çözemiyorum ölmedin kalbimde yasiyorsun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...