Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Yeşil Ceviz Şurubu Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Cevizin henüz ağaçta iken ya da ağaçtan düşmüş hali olan yeşil ceviz taze olduğu için farklı bir görünüşü vardır. Cevizin sert ahşap kabuğunun üzerinde koruyucu yeşil bir tabaka vardır. Ahşap kabuğu yeterince sertleşmediği için koruma sağlar. Ayrıca cevizin iç kısmı da taze olduğu için farklı bir lezzete sahiptir.

 

 

Yeşil ceviz çok lezzetli olmaması nedeniyle tüketimi pek yaygın değildir. Tüketiminin pek yaygın olmamasının bir diğer sebebi de kabuğundan ayırmanın zahmetli olmasıdır. Ancak yeşil ceviz son derece faydalıdır. Yeşil cevizin faydalarından şurup yapılarak yararlanılabilir.

 

 

Yeşil Ceviz Şurubu

 

 

20 adet yeşil ceviz

1 parça kabuk tarçın

3 adet karanfil

1 portakalın kabuğu

500 gram şeker

1 çay kaşığı vanilya

 

Hazırlanışı: Yeşil cevizler ikiye bölünür. Ağzı yeterli genişlikte olan bir şişeye koyulur. Şişeye cevizlerin üzerini örtecek kadar su ilave edilip ağzı hava almayacak şekilde kapatılır. Daha sonra dört hafta boyunca güneş alan bir yerde bekletilir. Dört hafta sonunda şişenin içerisindeki karışım süzülür.

 

 

Karanfil dışındaki diğer malzemeler yarım litre su içerisinde kaynatılır. Kaynama başladığında içerisine karanfil eklenir. Kısa bir süre daha kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde edilen karışım soğutulduktan sonra cevizden elde edilen diğer karışıma eklenir. Homojen bir karışım olmasına dikkat edilmelidir. Buzdolabında soğutularak servis edilir. Buzdolabında uzun süre saklanabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...