Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Gilaburu Şurubu Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Kayseri bölgesinde yetiştiriciliği yapılan gilaburu insan sağlığı üzerinde son derece güçlü etkileri olduğu bilinen bir meyvedir. Türkiye'de yetiştiriciliği yapılmasına rağmen bilinirliği az olduğu için temin etmek de güçtür.

 

 

Gilaburu doğrudan tüketilebilir. Ancak şurubu daha revaçtadır. Gilaburu şurubu, gilaburunun kendisinden daha kolay bulunabilir ayrıca evde kolaylıkla hazırlanabilir.

 

 

Evde Gilaburu Şurubu Yapımı

 

 

1 kilogram taze gilaburu

250 mililitre içme suyu

 

Hazırlanışı: Bir kilogram gilaburu blenderdan geçirilir. Tamamen pürüzsüz olana kadar geçirmek için uğraşılmamalıdır. Yeteri kadar küçük parçalara ayrıldığından ve suyunu tamamen bıraktığından emin olmak yeterlidir. Blenderdan geçirilen gilaburular ince delikli bir süzgeç yardımı ile süzülür. Süzme işlemi esnasında kabuklar ve posalar ayrılır. Ardından elde edilen gilaburu suyuna belirtilen ölçüde içme suyu eklenir. Homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırılır. Soğuk olarak servis edilebilir.

 

 

Gilaburu şurubu yapımında herhangi bir tatlandırıcı kullanılmaz. Gilaburunun kendisine has bir tatlılığı vardır ve bu yeterlidir. Ancak damak tadına göre şurup içerisine tatlandırıcı eklenebilir. Eklenecek olan tatlandırıcının bal gibi doğal tatlandırıcılardan seçilmesi gilaburudan alınacak faydanın düşmesini engeller. Ancak şeker eklenerek de daha tatlı bir lezzet elde edilmesi mümkündür.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...