Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kayısı Kompostosu

Recommended Posts

Türkiye'nin birçok ilinde yetiştirilen kayısı, vitamin bakımından oldukça zengindir. Meyve olarak tüketilebileceği gibi kompostosu da yapılabilir. Tadıyla ve görünüşüyle iştah açıcı kayısı kompostosu yılın her mevsiminde sıklıkla tercih edilir. Kayısı kompostosunun bazı püf noktaları vardır. Komposto hazırlanırken bunlara dikkat edilmelidir.

 

 

Kayısı Kompostosu

 

 

Malzemeler:

 

 

1 kg olgun taze kayısı

1 su bardağı toz şeker (isteğe göre miktarı azaltılıp çoğaltılabilir)

6 su bardağı su (su miktarı isteğe göre değiştirilebilir)

1 çay kaşığı karanfil

3 adet çubuk tarçın

 

Hazırlanışı:

 

 

Öncelikle kayısılar bol suda yıkanır. Yıkarken kayısıları zedelememek gerekir. Daha sonra yıkanan kayısılar isteğe göre iki veya üçe bölünür. Yumuşak ve taze meyvelerden komposto yaparken öncelikle şeker ve su kaynatılır. Meyve, şerbet kıvamını aldıktan sonra eklenir. Geniş bir tencereye su ve şeker konulur. İyice kaynatılır. Şeker eriyip şerbet haline gelmelidir. Şerbet haline gelen su ve şeker karışımının içine önceden doğranan kayısılar eklenir ve 10-15 dakika kadar pişirilir. Pişen kompostonun altı kapatılır. İsteğe bağlı çubuk tarçın ve karanfil eklenir. Bunları eklemek kompostoya hoş bir koku ve tat katacaktır. Daha sonra komposto ağzı kapalı bir şekilde soğumaya bırakılır. Bir süre beklettikten sonra kabuk tarçın ve karanfil kompostonun içinden çıkartılmalıdır. Dolapta bir kaç saat soğumaya bırakılan komposto, soğuk bir şekilde servis edilmelidir.

 

 

Eğer komposto kuru kayısıdan yapılacak ise öncelikle kaynayan suyun içine temizlenmiş ve dilimlenmiş kayısılar eklenmedilir. Kuru kayısı yumuşayana kadar kaynatılmalıdır. Yumuşadıktan sonra üzerine şeker eklenmelidir. Kabuk tarçın ve karanfil kullanılacak ise komposto ateşten alındıktan sonra katılmalıdır.

 

 

Komposto kışlık için saklanacak ise altı kapatılmaz, kısık ateşe alınır. Konserve kavanozları bir bez yardımı ile tutulur. Komposto ocağın üzerinden sıcak haldeyken kepçe ile kavanozun içine doldurulur. Kavanozlar bir parmak kadar boşluk kalacak şekilde doldurulmalıdır. Doldurduktan sonra kapakları kapatılan kavanozlar ters çevrilir ve bir gün bekletilir. Bir günün sonunda kavanozların kapağı içine çökmüş ise konserve tutmuştur. Kapağı içine çökmeyen kavanozlar en kısa sürede tüketilmelidir. Aksi taktirde konserve bozulacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...