Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Spora Giderken Neler Giyilmeli?

Recommended Posts

Bir amaç için mücadele etmek ve arkadaşlarla keyifli vakitler geçirmenin yanı sıra spor vücut biçimlendirmek için de yapılabilir. Genellikle kilo vermek isteyenlerin gittiği spor salonuna uygun kıyafetler tercih etmek hem terlememek hem de kurallara uyma konusunda önemlidir.

 

 

Spora gidenlerin ilk olarak yanlarına uygun kıyafet ve ayakkabı almaları gerekir. Spor kıyafetleri eşofmanlar olabileceği gibi tişörtler de olabilir. Bunun dışında spora gideceklerin yanlarında yedek kıyafet bulundurmalarında fayda vardır. Çünkü bazı zamanlarda bu kıyafetler terden giyilemeyecek duruma gelebilirler.

 

 

Spor ayakkabı konusuna dikkat edilmesi gerekir. Çünkü spor sırasında ayak ve ayak bileği sakatlanmaları yaşanabilir. Bundan dolayı doğru sporda doğru ayak tipi ve doğru ayakkabı önem taşır. Ayaklar genel olarak düz taban, normal taban ve çukur taban olmak üzere üçe ayrılır. Ayakkabı ayakları rahat ettirmeli, ayak baş parmağıyla ayakkabı ucu arasında boşluk olmalı ve topuğa tam oturtmalıdır. Spor yaparken ayakkabılar dayanıklı, hafif ve sporun yapılacağı zemine uygun olmalıdır. Gereksiz bağcıklar bulunmamalıdır ve en önemlisi ayağın hava almasına izin vermelidir.

 

 

Spor kıyafetlerindeki kıstas, spor ayakkabılarında da olduğu gibi yapılan spora uygun olarak giyilmesidir. Bunun dışında cildin hava alabileceği ve terin buharlaşabildiği rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Bu konuda pamuklu giysiler oldukça kullanışlıdır. Ayrıca kıyafetler çok dar ya da çok bol olmamalı ve naylon kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Ayak yapısına uygun çoraplar giyilmesi önem taşır. Çabuk terleten ve hareket kabiliyeti açısından kalın çoraplarla spor salonlarında egzersiz yapılması tavsiye edilmez. Normal şartlarda genel bir giyim tarzı, genel bir spor türünde geçerlilik gösterilebilir ama spor profesyonelleştikçe buna bağlantılı olarak giyim şartları da değişir. Spor yapacak olanların buna dikkat edilmesinde fayda vardır.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...