Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Lizozom...

Recommended Posts

Lizozom Nedir?

 

2015-10-24uyur-2318fec40350ee34.jpg&w=1140

 

Sitoplazmada bulunmakta olan bir hücre organeli. Yuvarlak-oval kesecikler biçiminde olup, elektron mikroskobunda görülebilirler.

 

Sitoplazmada bulunmakta olan bir hücre organeli. Yuvarlak-oval kesecikler biçiminde olup, elektron mikroskobunda görülebilirler.

 

Dışları tek birim zarla çevrili mikroskobik havuzcuklardır. İçlerinde bir dizi yıkıcı sıvı enzimler (biokatalizör) ihtiva ederler. Bunlardan belli başlıları; asit fosfataz, beta glukruronidaz, hyaluronidaz, lizozim, asit lipaz, asit dezoksiribonükleaz, kollagenaz, aril sülfataz, fagositin olarak sıralanabilir.

 

Lizozomlar, hayvansal hücrelerin sitoplazmalarında bol oranda bulunurlar. Alyuvar hücrelerinde lizozom yoktur. İçlerindeki enzimler hücrenin endoplazmik retukulumunda sentezlenir. Enzimlerinin etkisiyle ölü dokuların otolizine (kendi kendini sindirme) sebeb olduklarından 'intihar' kesecikleri olarak da bilinirler.

 

Metamorfoz esnasındaki gelişme devrelerinde vaki olan doku yıkımlarını yönettikleri gibi, hücre içi sindirimini de temin ederler. Lizozomlar, hücre tarafından yutulan maddeler veya hücrenin yaşlanan sitoplazma kısımları ve organellerini sindirmekle görevlidirler.

 

Fazla çalışmalarında hücrenin kendi kendisini yok etmesine doku harabiyetine, az çalışmalarında ise belli maddelerin aşırı depolanmasıyla ortaya çıkan depo hastalıklarına sebeb olabilirler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...