Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Aminoasitler Nedir?..

Recommended Posts

Aminoasitler Nedir?

 

Amino asitlerin genel bir tanımını yapmamız gerekirse proteinlerin yapı taşlarıdırlar diyebiliriz. İnsan vücudu içerisinde hücreleri yapılandırma, doku onarma, enzim oluşumu gibi görevlere sahiptirler. Ayrıca kişinin ruh sağlının korunmasında büyük bir öneme sahiptirler.

 

Amino asitlerin oluşumu ve vücuttaki ilk işlevleri proteinlerin parçalanması ve amino asitlere dönüşmesidir. Parçalanma ve dönüşüm işlemi gerçekleştikten sonra oluşan aminoasitler nitrojenlerle birleşirler ve vücudun farklı alanlarla kullanabileceği farklı proteinlere dönüşürler. Kısaca söylemek gerekirse protein parçalanıyor, amino asit oluyor ve o amino asitler tekrardan proteinlere dönüşüyor, kısır bir döngü söz konusu diyebiliriz.

 

Bilindiği gibi amino asitlerin büyük çoğunluğu vücudun yapılandırılmasında görev alır. Vücudun yapılandırılmasına görev alan amino asitler 2 farklı gruba ayrılırlar.

 

-Temel Aminoasitler

 

Temel amino asitler vücudumuzun üretemediği amino asitlerdir. Bu amino asitler 8 adettir. Vücudun üretmediği bu amino asitler yiyecekler, gıdalar sayesinde vücuda alınır.

 

-Temel Olmayan Aminoasitler

 

Vücudun üretebildiği amino asitlerdir. Hem vücut üretir hem de besinler sayesinde de bu amino asitlerden vücudunuza enjekte edebilirsiniz.

 

Temel amino asitler ve temel olmayan amino asitler vücut için tam olarak sağlanması gerekiyor. Eğer düzensiz bir şekilde sağlanırsa amino asitlerin etkileri tam olarak görülmez. Vücut dokuları tam olarak onarılmaz, hücreler düzensiz yapılandırılır. En önemlisi ruh sağlığınız tehlikeye girebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...