Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Fındık Şurubu Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Çok nadir şekilde doğrudan içilen bir içecek olan fındık şurubu genellikle vodka gibi alkollü içkilerle birlikte tüketilir. Ayrıca fındık şurubu, kahveler ile birlikte de çokça kullanılır. Fındık şurubu içeren kahveler günümüzde oldukça popülerdir.

 

 

Fındık şurubu, kahve dükkanlarında sıklıkla kullanılır ve buralardan temin edilebilir. Ayrıca bazı büyük alışveriş merkezlerinde bulmak da mümkündür. Evde fındık şurubu yapmak, diğer şuruplara kıyasla daha zahmetli olsa da zor değildir.

 

 

Fındık Şurubu Nasıl Hazırlanır?

 

 

200 gram esmer şeker

50 gram bal

250 mililitre su

150 gram fındık içi

 

Hazırlanışı

 

 

Fındık şurubu yapımı için kullanılacak olan fındıkların dışlarında bulunan zar şeklinde kahverengi kabukların soyulmuş olması gerekir. Beyaz şekilde olan fındıklar öncede ısıtılmış 160 derecedeki fırına, bir fırın tepsisine serilerek koyulur. Ortalama yirmi dakika fırında iyi şekilde kavrulmaları beklenir. Kavrulmanın yeterli olduğu fındıklar kızarmış renginden ve kokusundan anlaşılabilir.

 

 

Kavrulmuş olan fındıklar uygun büyüklükte bir bezin içerisine koyulur. Üzerlerinden merdane yardımı ile geçilir. Parçalanmış fındıklar elde edilir. Bu işlemin bu şekilde yapılması fındıkların çok fazla parçalanmaması içindir.

 

 

Uygun büyüklükte bir tencereye su, şeker ve bal koyulur. Homojen bir karışım olana kadar karıştırılarak kaynatılır. Ardından fındıklar eklenir. Beş dakika daha kaynatılır. Ardından altı kısılır ve karışımın çeyreği buharlaşana kadar pişirilir. Böylece kıvamlı bir şurup elde edilir. Soğuduktan sonra süzülerek buzdolabında saklanabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...