Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kiraz Kompostosu

Recommended Posts

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden biri kirazdır. Pasta, hoşaf, kek gibi birçok tarifin içinde yer alır. Bu tariflerden birisi de kompostodur. Kiraz kompostosu sağlıklı ve pratiktir.

 

 

Malzemeler

 

 

1/2 kilogram kiraz

2 paket vanilya

Su

1.5 su bardağı şeker

 

Hazırlanışı

 

 

İyice yıkanmış kirazların sapları kopartılır. İsteğe göre çekirdekleri çıkartılır. Çekirdekleri çıkarmak içerken kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra çekirdeği çıkartıldığında kirazlar dağılabilir. Çekirdeği çıkarmadan yapmak da mümkündür. Komposto yapılacak olan tencereye su ve şeker ilave edilir. 2 ya da 4 su bardağı su konulabilir. Şekerin yavaş yavaş ilave edilmesi gerekir. Su ve şeker iyice kaynadıktan sonra kirazlar eklenir. Kirazlar taze ya da buzlukta bekletilmiş olabilir. Buzlukta bekletilmiş kiraz kullanılacak ise buzların erime payına dikkat edilmelidir. Kirazlar iyice yumuşayana kadar pişirilir ve sonrasında vanilya ilave edilir. Birkaç dakika daha kaynatıp ocaktan alınır. Ocaktan alınan komposto kapağı kapatılarak soğumaya bırakılır. Biraz soğuduktan sonra buzdolabında yaklaşık 3 saat kadar bekletilir. Yapılan kompostonun hepsi kullanılmayacaksa kavanozlara konularak buzdolabında saklanabilir. Kavanoza koyma işlemi komposto soğuduktan sonra yapılmalıdır.

 

 

Soğuyan kompostoyu bardakta ya da kaselerde servis etmek mümkündür. Kiraz kompostosuna daha sonra karanfil, tarçın gibi baharatlar eklenerek farklı lezzetler elde edilebilir. Kiraz kompostosuna birkaç damla limon sıkarak da farklı bir tat oluşturmak mümkündür.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...