Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Masa Tenisi Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Recommended Posts

Ortasına file gerilmiş bir masada, iki veya dört oyuncunun topu ileri geri atması şeklinde oynanan masa tenisinin diğer adı pinpondur. Masası 274 santimetre uzunluğunda, 152.5 santimetre genişliğinde ve 76 santimetre yüksekliğindedir.

 

 

Masa tenisinin tarihçesine bakıldığında ilk oyunların, 19. yüzyılın sonlarında İngiliz ordusu tarafından Hindistan ve Güney Afrika'da oynandığı görülür.

 

 

Masa tenisi, 1950'lerde Asya'da yaygınlaşmaya başlamıştır. Asyalı sporcuların geliştirdiği "Penhold" tutuş şekli, günümüzde birçok sporcu tarafından kullanılır. Penhold tutuşu raket sapının başparmak ile işaret parmağı aracılığıyla tutulmasıdır. Masa tenisinde, rakibin attığı topa hızlı bir şekilde karşılık vermek önemlidir.

 

 

Masa Tenisi Kuralları

 

 

Oyun, üç veya beş set olarak oynanır. Maçlar, servis atışı ile başlar. Beş sayıda bir servis atışı yapan takım değişir. Eğer, takımlar iki kişiden oluşuyorsa servisler masanın sağındaki oyuncular tarafından kullanılır. Eşler, servisi sırayla kullanır. Servis atışında top en az 16 santimetre yükseğe çıkmalıdır. Yalnızca servis atışlarında top, servisi kullanan takımın sahasına bir kez çarptıktan sonra rakip sahaya geçmelidir.

 

Oyun, sahaya en az bir kere çarpan topun stratejik hamlelerle rakip sahaya gönderilmesiyle devam eder. Set, bir takım 21'e ulaştığında biter. Ancak, 20-20 durumlarında bir takımın o seti kazanabilmesi için peş peşe iki sayı kazanması gerekir.

 

Fileye değen toplar let olarak değerlendirilir ve servis tekrarı gerekir.

Masa tenisi güvenli bir spor olmasına rağmen bazı sakatlanmaların görülebildiği bir spordur. Bunların başında, tenisçi dirseği ve omuz sakatlanmaları gelir. Tenisçi dirseği, uzun yıllar masa tenisi oynayan sporcularda dirseğin iç kısmında oluşan ağrılı bir hastalıktır. Nesneleri kavramada veya taşımada zorlanmalar görülür. Bunun önüne geçmek için, ağrılı bölgeye masaj yapılarak bir süre dirseğin dinlendirilmesi gerekir. Omuz sakatlanmaları, omuzda ve üst kolda hareketi kısıtlayan bir hastalıktır. Sporcularda, antrenmanların sıklığına bağlı olarak tendonlarda şişme meydana gelir. Omuz sakatlanmaları tedavisi, ilk olarak şişmelerin buzla indirilmesi ve ardından ilgili kasların güçlendirilmesi adımlarından oluşur.

 

 

Masa tenisi bireysel olabileceği gibi takımla da oynanabilen hızın strateji ile birleştiği bir salon sporudur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...