Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Okçuluk Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

İnsanların avlanma ihtiyacından doğan avcılık ilk olarak 1904 yılında olimpiyatlarda bir dal olarak yarışmaya dahil olmuştur. Bu yıldan sonra aralıklı olarak olimpiyatlarda yer almıştır. Fakat 1972 yılından itibaren aralıksız olarak bütün olimpiyatlara dahil edilmiştir. Düzenlenen ilk olimpiyatlarda Fransa, Belçika ve İngiltere yüksek başarı gösterse de günümüzde ise olimpik dalda dünyadaki en başarılı ülke Kore'dir.

 

 

Okçulukta amaç bir yay yardımı ile okun istenilen hedefe gitmesini sağlamaktır. Okçuluk güç, koordinasyon ve sabır işidir. Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Öğrenmek isteyen herkes istediği yaşta öğrenmeye başlayabilir. Açık havada yapılabildiği gibi salon okçuluğu da yapılmaktadır.

 

 

Okçulukta gerekli ekipmanlar nelerdir?

 

 

Bu sporun başlıca ekipmanları ok ve yaydır. Yaylar fiber, karbon, ahşap ya da çelik maddeden üretilir. Yayın esnek olan kısmı ise kauçuktan yapılır ve mirsin adı verilir. Oklar da, fiber, ahşap, alüminyum ya da çelik maddelerinden yapılabildiği gibi birkaç maddenin karışımından yapılmış olanları da mevcuttur. Okların boyu 60 ile 71 cm arasında değişiklik gösterirken ağırlıkları da 20 ile 28 gram arasında farklılık gösterir.

 

 

Okçuluk nasıl yapılır?

 

 

Yeni başlayanların ilk olarak doğru duruşu öğrenmeleri için oksuz bir şekilde sadece yay ile çalışma yapmaları tavsiye edilir. Bu ilk çalışmalarda duruş, elin kabzayı doğru kavraması, kirişin tutulması, çekiş ve elin çeneye değdirilmesi alıştırmaları yapılır. Bu hareketlerin doğru olarak yapılmasının ardından nasıl nişan alınacağının ilk başlarda oksuz olarak alıştırmaları yapılır. Bütün hareketlerin doğru olarak öğrenildikten ve pratik olarak uygulanmasından sonra aynı alıştırmalar ok ile birlikte yapılır.

 

 

Okçulukta çeşitli ölçülerde hedefler vardır ve bunlar belirli mesafelerden atışlarda kullanılır. Açık hava okçuluğunda122 cm çapındaki hedef tahtasına 20 metre, 60 metre ve 70 metre mesafeden atışlar yapılır. 80 cm çapındaki hedef tahtasına ise 50 metre ve 30 metre uzaklıktan atışlar yapılır. Salon atışlarında ise 40 cm çapındaki hedefe 18 metre uzaklıktan 60 cm çapındaki hedefe ise 25 metre uzaklıktan atış yapılır.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...