Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Disk Atma Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Belirli bir ağırlıktaki diskin bir daire içerisinden saha boyunca atılmasıyla yapılan disk atma atletizmin branşlarından biridir. Bu sporda amaç, diskin en uzak mesafeye gönderilebilmesidir.

 

 

Disk atma sporunda kullanılan disk, kadın ve erkek yarışmacılar için ayrı özelliklerdedir. Erkeklerde 2 kg ağırlıkta ve 219-221 mm çap arasında değişen, kadınlarda ise 1 kg ağırlıkta ve 180-182 mm çap arasında bulunan diskler kullanılır.

 

 

Diskler, atma dairesi adı verilen ve 2,5 metre çapında daire bir alandan fırlatılır. Atma dairesinin içi düz bir zemindir. Çevre zeminden ise 20 mm yükseklikte bulunur. Atıcı, bu daire etrafında bir tam ve bir yarım daire dönerek diski fırlatır. Atma dairesinin etrafı en az 335 cm yükseklikte ağ ile çevrelenmiştir. Bu ağ, diskin sporcunun elinden yanlışlıkla fırlayıp seyircilerin bulunduğu alana gitmesini engellemek için bulunudurulur. Disk kafesi adı verilen bu ağ, 40 derecelik bir açı yapacak şekilde açık bırakılır. Bu açıklık, atma bölgesine bağlanır. Sporcu diski bu açıklıktan sahaya doğru fırlatır. Sporcunun, atış bitene kadar atma dairesini sınırlayan çizgilerin dışına çıkması, çizgiye dokunması yasaktır. Her atış için sporcuya 1,5 dakika zaman verilir. Her yarışmacının 3 adet atış hakkı bulunur. Sporcu bu üç haktan birinde geçerli bir atış yapmak zorundadır. Hiçbir suretle eldiven giyemeyen atıcı parmaklarını birleştirecek biçimde bant da kullanamaz. Ellerine kaymayı engelleyici reçine sürebilir fakat ayakkabılarına süremez. Atış mesafesi 2 cm şeritlerle belirlenir. Yarışmayı diski geçerli biçimde en uzak mesafeye fırlatan sporcu kazanır. Disk atma sporunda, kol kuvvetinden daha ziyade atış tekniği ön plana çıkar. Sporcunun, kendi çevresinde hızlanarak dönmesiyle oluşan fırlatma kuvveti diskin çok daha uzak mesafelere fırlatılmasını sağlar.

 

 

Disk atma sporu, ilk olarak Yunanistan'da Antik Çağ'da (M.Ö. 8. yy) Pentatlon'un bir branşı olarak ortaya çıkmıştır. Modern Çağ'da ise erkeklerde ilk kez düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatları'nda, kadınlarda ise 1928 yılı Olimpiyatları'nda yarışmalara dahil edilmiştir. O tarihten bu yana disk atma sürekli olimpiyatlarda yer alır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...