Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Montpellier Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Fransa'nın güneybatısında yer alan Montpellier 1000 yıldan daha uzun geçmişe sahip bir şehirdir. Şehir aynı zamanda Languedoc-Roussillon Bölgesi ve Hérault Departmanı'nın merkezi olup Akdeniz kıyısında denizden 10 kilometre kadar içeridedir. Montpellier 1990 yılından beri Fransa'nın en fazla gelişen şehri konumundadır.

 

 

Montpellier, Fransa'nın sınırlarına yakın yer alır ve Nimes ile Beziers kentleri arasındadır. Şehir konum olarak ise İspanya'nın kuzeydoğusundadır. Şehrin yüzölçümü yaklaşık olarak 57 kilometrekare olup rakımı 7 metre ile 110 metre arasında değişkenlik gösterir. Şehrin nüfusu 2009 yılı verilerine göre yaklaşık olarak 260 bin olup nüfusun çoğunluk kısmını öğrenciler oluşturur.

 

 

Şehrin kültür seviyesi oldukça yüksektir. Nüfusun yüzde beşini oluşturan öğrencilerin büyük çoğunluğu zamanlarını genellikle kütüphanelerde geçirir.Şehrin her yanında .oksayıda kütüphane bulunur ve bunlara müzeler eşlik eder. Tarih Müzesi ise önemli müzelerinden birisidir. Genel olarak Akdeniz kültürünün etkisi altındadır. Bir Avrupa şehri olan Montpellier'de insana olan saygı gerektiği gibi fazladır. Örneğin trafikte yayalar arabalardan daha üstün konumdadır.

 

 

Şehirde çok sayıda etkinlik düzenlenir. Ayrıca dünyanın her mutfağından bir çeşit yemeği Montpellier mutfağında bulmak mümkündür. Şehrin merkezinde bulunan Place de la Comédie (Komedi Meydanı) ise pek çok kafe, restoran ve işletmeyi içinde bulundurur ve nüfusun çoğunluğu bu meydanda yoğunlaşmıştır.

 

 

Montpellier ekonomik olarak oldukça önemli bir şehirdir. Şehir Baharat Yolu üzerinde yer aldığı için Fransa'nın birincil ticaret merkezidir. Günümüzde ise pek çok ticari yapılanma içerisinde bulunan şehir giderek ekonomi merkezi halini alır.

 

 

Şehirde Avrupa standartlarına göre ulaşım politikası uygulanır. Yaşlılar ve engelliler için her türlü ihtiyaçlar düşünülmüş ve ulaşım öyle şekillendirilmiştir. Şehir içerisinde iki tramvay ağı, birçok otobüs hattı ve bisiklet parkurları bulunur. Şehir içerisinde gayet rahat şekilde ulaşım yapılırken şehirler arasında ise genellikle demir yolu tercih edilir. Ancak demiryolu ve havayolu sıklıkla şehrin diğer ulaşım şekilleri olarak bilinir. Demiryolu ağı oldukça gelişmiş olup Avrupa ile bağlantılı hızlı trenler bulunur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...