Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Antibes Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Fransa'nın liman kenti olan Antibes Garoupe olarak adlandırılan bölgenin doğusunda bulunan Anges Körfezi'nin kıyısında yer alır. Körfezin diğer yakasında bulunan Nice kentinin tam olarak karşısında bulunan Antibes ilk çağlardan günümüze kadar ulaşmış bir şehirdir. Tarihi oldukça eskiye dayanan şehir aynı zamanda ekonomik olarak önemlidir.

 

 

Şehir, Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde bulunan Alpes-Maritimes departmanına bağlı olup bir liman kenti olmasından dolayı stratejik öneme sahiptir. Antibes, 27 kilometre yüzölçümüyle Tunus'un üzerinde İtalya'nın batısında Fransa sınırları içerisinde yer alır. Şehir konum olarak ise Fransa'nın sahil şeridinde bulunup sahil şeridinin sondan ikinci şehridir. Şehrin son sayımlara göre nüfusu yaklaşık olarak 75 bin kadardır.

 

 

Antibes şehri için spor yerel kültürün önemli bir parçasıdır. Basketbol için Uluslararası Antreman Merkezleri şehrin içerisinde bulunur. Şehirde doğal yaşamla ilgili aktiviteler ve çeşitli festivaller sürekli olarak düzenlenir. Ayrıca binlerce yıllık bir tarihi olmasından dolayı pek çok müzeyi de şehrin içerisinde görmek mümkündür. Büyük bir şehir olmamasına rağmen kültürel anlamda önemli bir şehirdir. Ayrıca bilim alanında da gelişmiştir. Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Merkezi şehrin içerisinde yer alır.

 

 

Şehir liman kenti olmasından dolayı stratejik olarak önemli bir konumda bulunur. Sürekli olarak deniz taşımacılığının yapılması şehrin ekonomisini yukarda tutar. Antines Limanı nehir taşımacılığının merkezi olarak kabul edilir. Lüks sayfiye yeri olan Cap d'Antibes'de bu şehrin sınırlarında yer alır ve şehrin ekonomisine turizm olarak önemli katkılar sağlar. Şehirde aynı zamanda sera çiçekçiliği de yapılır ve şehrin önemli geçim kaynaklarından birisi kabul edilir.

 

 

Antibes şehrinde kasabaları birbirine bağlayan demiryolları bulunur ve yaygın olarak kullanılır. Tren istasyonu ise şehir merkezinde yer alır. Şehirde ayrıca bir de havalimanı bulunur. Şehre en yakın havalimanı ise Nice Cote d'Azur olarak bilinir. Şehirde karayolu ulaşımı da oldukça yaygın olarak tercih edilir. Genellikle durgun olan trafik yaz sezonunun gelmesiyle birlikte oldukça işler hale gelir. Şehrin bir liman kenti olması ise deniz yolu taşımacılığının yoğun olarak kullanılmasını sağlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...