Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Grenoble Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Fransa'nın güneydoğusunda yer alan ve bulunduğu konum ve önemi nedeniyle Alp Dağları'nın başkenti olarak adlandırılan bir şehirdir. Şehir üniversiteleri, bilim merkezleri ve festivalleri ile dünya çapında tanınmış bir şehirdir. Ali Fuat Başgil ve Sait Faik Abasıyanık gibi ünlü Türk edebiyatçılarının pek çoğu da bu şehirde bir dönem yaşamışlardır.

 

 

Şehir Alp Dağları'nın eteklerinde kurulmuştur. Rhone-Alpes bölgesinde bulunan Isere ili ile Drac Nehri'nin Isere Nehri'ne karıştığı noktada yer alır. Isere'nin başkenti olarak kabul edilen Grenoble, Fransa sınırlarında yer alır. Grenoble yaklaşık 20 kilometrekare yüz ölçümü ile 160 bin kadar nüfusa sahiptir. Şehrin rakımı ise 204 metre ile 475 metre arasında değişkenlik gösterir. Akdeniz iklimi etkileri görülür ve kışları soğuk yazları sıcak geçer.

 

 

Şehir kültürel olarak yüksek özelliklere sahiptir. Üniversitelerden dolayı şehir genelinde çok sayıda öğrenci bulunur. Büyük bir çoğunluğunu uluslararası öğrencilerin oluşturduğu nüfus matematik bilimleri, fizik ve bilgisayar bilimleriyle ilgilidir. Eğitim seviyesinin yüksek olması şehrin kültür ve eğitim seviyesini de yüksek tutar. Ayrıca şehir içerisinde bol miktarda kütüphane ve müze bulunur. Binalarda ise sıkça Fransız mimarisine rastlamak mümkündür.

 

 

Şehrin dört bir yanını çevreleyen dağlara kurulan kayak merkezleri uluslararası kayak merkezlerinden birisidir. 1968 Kış Olimpiyatları'na da ev sahipliği yapmıştır. Rugby liginde de oldukça fazla başarıları olan bir şehirdir.

 

 

Grenoble Avrupa'nın birinci yüksek mühendislik şehridir. Özellikle biyoteknoloji ve nanoteknoloji alanında çok sayıda çalışmaya ev sahipliği yapmıştır. Dünyaca ünlü Hewlett Packard, Caterpillar ve STMicroelectronics gibi şirketlere de ev sahipliği yapan bir şehirdir. Şehir 1993 yılından beri Dünya Ticaret Merkezi unvanına sahiptir. Şehir uluslararası arenada pek çok başarılı işletmeye ev sahipliği yaptığı için ekonomik olarak oldukça iyi durumdadır.

 

 

Şehir içerisindeki ulaşım ise kapsamlı otobüs güzergahları ve tramvay ile sağlanır. 26 otobüs, 5 tramvay hattı ile kentte ulaşım rahattır. Düz bir ova olan şehir aynı zamanda bisiklet dostu bir şehirdir. Şehir aynı zamanda havalimanına ve demiryolu ağına da sahiptir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...