Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Rouen Nasıl Bir Şehirdir?

Recommended Posts

Fransa'nın kuzeybatı bölgesinde bulunan Rouen Seine-Maritime'in şehir merkezidir. Yukarı Normandiya bölgesinin önemli yaşam merkezlerinden birisi olan bu şehir doğal güzellikleri ile öne çıkar.

 

 

Sen Nehri'nin ortadan ikiye ayırdığı bu otantik kent nüfus olarak merkezde 120 bin kişiyi, ilçeler ve diğer yerleşim noktaları ile birlikte ise 420 bin kişiyi barındırır. Kent çok yönlü özellikleri ile sektörler için çekici bir durumdadır. Özellikle tekstil şirketlerinin Rouen kentinde fabrikaları vardır. Sanayi şehrin ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.

 

 

Birçok Avrupa şehrini etkilediği gibi İkinci Dünya Savaşı'nın derin izleri kent genelinde görülür. 1944 yılında gerçekleşen bombalamalar nedeni ile çok sayıda bina yıkılmış ve tahrip olmuşken, zaman içinde kentteki bu binalar tamamen restore edilmiştir. Rönesans zamanlarından kalan önemli eserler de bu bombalamalarda zarar görmüştür. Savaşın kötü ve yıkıcı etkisi unutulmasın diye Rouen şehrinin farklı alanlarında eski ve tahrip olmuş binalardan bazıları görülebilir.

 

 

Ünlü Fransız Jeanne d Arc bu kentte kazığa bağlanmış ve ardından da yakılmıştır. Ancak ilginç olarak, bu kişinin adı kent merkezindeki kilisede yaşatılmıştır. Söz konusu kilise şapka şeklinde olması nedeni ile mimari ve estetik açıdan ilgi çeker. Kentteki Notre Damme kilisesi çok büyüktür. Bu nedenle şehrin farklı noktalarından bu kilisenin kulesi görülebilir.

 

 

Coğrafi olarak Sen Nehri'nin iki yakasında kurulu olan kent, sağ yakada tarihi yapıları, sol yakada ise fabrika, kent merkezi gibi alanları barındırır. Kuzeyde yer alan denizin ardında ise Birleşik Krallık bulunur. Nehrin kollarından dolayı pek çok tekne ve gemi kent merkezine kadar ulaşma şansına sahiptir. Her mevsim yağışlı olan Roune bahar aylarında bile sağanak yağmurların görülebildiği bir iklim tipine sahiptir.

 

 

Kilise ağırlıklı bir şehir olarak tarihi yönden ilgi gören Roune İngiltere'ye yakın olmasından dolayı her sene binlerce İngiliz turisti ağırlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...