Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Körling Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Olimpik bir oyun olan körling buzdan bir pist üzerinde oynanır. Basit olarak oyunda granitten yapılmış bir taşı buz üzerindeki hedeflere doğru göndermek temel amaç olarak kabul edilir. Ev adı verilen bu hedefler buz üzerinde bulunur ve taşın önü oyuncular tarafından süpürülerek taşın yönlenmesi ve hızlanması ayarlanır. Ortaçağ İskoçya'sında günümüze kadar gelen körling oyunu 1998 yılından beri olimpik olarak oynanır.

 

 

Körlingin oynandığı buz pisti 42x4.3 metre uzunluğundadır. Pistin sonunda 3.66 metre çapında ev adı verilen bir hedef bulunur ve oyun hattı evden 6.4 metre ileride bulunur. Oyuncular ise oyun hattından özel olarak granitten hazırlanmış taşı buz üzerinde kaydırarak evin merkezine en yakın olacak şekilde atmaya çalışırlar. Oldukça stratejik hamlelerin yapıldığı körlingde diğer takım oyuncuları ise gerekli hızlandırmaları ve yönlendirmeleri yapmak için taşın önünü fırçalar yardımıyla süpürürler. Körling aynı zamanda buz üstü satrancı olarak da bilinir.

 

 

Bu oyun ilk olarak İskoçya'da ortaya çıkmış ve daha sonra 1565 yılında Belçika'da oynandığı resmi olarak kabul edilmiştir. Daha sonraları ticari etkileşimler yoluyla tüm dünyaya yayılan körling iyi bir gelişim göstererek 1924 yılında Kış Olimpiyatları'nda yerini almıştır. Kısa zamanda tanınan körling tüm dünyada oynanmaya başlamıştır. 1998 yılından beri her olimpiyatta yerini alır ve Türkiye dahil olmak üzere bütün ülkelerde yaygın olarak oynanır.

 

 

Körling Ekipmanları Nelerdir?

 

 

Körling için ekipmanlar fazla olmamasına rağmen oldukça önemlidir. Oyunlar sırasında oyuncuların ayaklarının kaymaması için tabanları özel kaplama ayakkabılar kullanılır ve her oyuncunun kullanması zorunludur. Bu ayakkabıların tek tabanı kaydırıcı özellikteyken diğerinin tabanı ise tutuculuğun artmasını sağlayan kauçuk malzeme ile kaplıdır.

 

 

Diğer bir ekipman olan fırça ise oyunun en kritik ekipmanları arasında yer alır. Oyuncu tarafından atılan taşın önü fırçalar ile süpürülerek buz üzerindeki sürtünme kuvveti arttırılır ya da azaltılır. Taşın hedefe en yakın şekilde gitmesi sağlanır.

 

 

Oyunun diğer bir ekipmanı ise taştır. Bu taş granit benzeri malzemelerde özel olarak yapılmış olup sadece körling oyunu için kullanılır. Taşın net ağırlığı 19.96 kilogram olup üzerinde tutmaya yarayan bir sap bulunur.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...