Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Vatoz Balığı

Recommended Posts

vatoz-baligi-nasil-bir-baliktir_646x340.jpg

 

Çok sayıda türü olan bir balık cinsi olan vatoz, bu özelliği nedeniyle çok sık karıştırılır. Vatoz denildiğinde ilk akla gelen balık, kıkırdaklı balık sınıfına dahil olan ve genelde açık denizlerde yaşayan büyük balık cinsidir. Bu cins vatoz balıkları oldukça estetik bir görünüme sahip olmakla birlikte son derece tehlikelidir. Diğer bir vatoz türü ise yayın balığının bir alt türüdür ve akvaryumlarda beslemeye uygun boyuttadır. Genelde cüce vatoz olarak da bilinirler.

 

 

Vatoz Akvaryumda Nasıl Beslenir?

 

 

Akvaryumda vatoz beslemek son derece faydalıdır. Cüce vatozlar aynı zamanda çöpçü balıklar olarak da bilinirler. Böyle adlandırılmasının sebebi zeminden beslenmeleridir. Akvaryumun zemininde düşen yem kırıntılarını tamamen tüketirler. Bu sayede akvaryum temizliğinde büyük rol oynarlar. Ayrıca akvaryumda oluşan yosunları yiyerek de akvaryuma faydalı olurlar. Kırıntılar ve yosunlar dışında hepçil bir beslenme düzenleri vardır. Hem et hem de bitki ile beslenebilirler. Oransal olarak bakıldığında daha çok bitki ile beslendikleri görülür. Akvaryumdaki vatozlar için hazır yemler son derece idealdir.

 

 

Vatoz balıkları son derece barışçıl canlılardır. Akvaryumda yer alan diğer balık türleri ile harhangi bir sorun yaratmazlar. Ancak kendi sürüleri içerisinde sıklıkla sorun yaşarlar. Vatoz balıkları son derece barışçıl olmalarına karşın bulundukları akvaryumda çok küçük balıkların olmaması faydalıdır. Etçil beslenmeye de yatkın olan vatozlar, çok küçük balıkları yeme eğiliminde bulunabilir. Küçük cins balıklar ve yavru balıklar vatozların bulunduğu akvaryumlardan uzak tutulmalıdır.

 

 

Yetişkin bir vatoz yarım metreye kadar büyüyebilir. Bu nedenle küçük boydaki akvaryumlar için uygun değildirler. Akvaryum camına yapışmaları son derece ünlüdür. Bu nedenle sıklıkla cama yapışan balık olarak da nitelendirilirler. Vatoz balıklarının üremesi için uygun su sıcaklığı 22 derece ile 27 derece arasındadır. Yumurta bırakarak çoğalırlar. Dişi vatoz balıkları yumurtalarını genelde mağara içleri gibi gözden uzak yerlere bırakırlar. Yumurtalara ise erkek vatoz balıkları bakar. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra bir süre ayrılmamalıdır. Bazı balık türlerinde görülen annenin yavruları yeme durumu vatozlarda görülmez. Ayrıca vatozların koloni şeklinde yaşamaları yavruların her anlamda gelişimini olumlu etkiler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...